Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prezydent Duda podejmuje decyzje dotyczące ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Ożywiona dyskusja w sieci

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca Trybunału Konstytucyjnego wywołała liczne kontrowersje wśród polityków koalicji rządzącej. „Andrzej Duda pobija sam siebie w dowcipie” oraz „To zła wiadomość dla zwykłych ludzi” – tak komentują oni posunięcie prezydenta. W poniedziałek Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że dwie ustawy związane z reformą Trybunału Konstytucyjnego zostaną przekazane do prewencyjnej kontroli przez ten organ. Julia Przyłębska, prezes TK, broniła decyzji Dudy, twierdząc, że „jest on znakomitym prawnikiem”.

Oświadczenia Kancelarii Prezydenta

W komunikacie Kancelarii podkreślono, że chodzi o ustawę z 13 września 2024 roku, która dotyczy nowelizacji regulacji dotyczących Trybunału. Obie ustawy, wraz z uchwałą Sejmu z marca i propozycją zmiany konstytucji, są częścią planowanej przez rząd reformy TK. Decyzja Dudy spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony polityków opozycji.

Reakcje na decyzję prezydenta

Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz wyraziła swoje zdanie na platformie społecznościowej X: „To nie prima aprilis. Andrzej Duda skierował do Trybunału Przyłębskiej ustawę mającą na celu oczyszczenie go z nielegalnych dublerów i odpolitycznienie. Jeszcze tylko 303 dni”. Inny polityk, Robert Kropiwnicki, skomentował: „Andrzej Duda znów pobija sam siebie w dowcipie, kierując sprawy dotyczące praworządności do TK Przyłębskiej. Jeszcze 300 dni tej prezydentury pomyłek”.

Potrzeba niezależnego Trybunału

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zaznaczył: „To zła wiadomość dla zwykłych ludzi. Obywatele potrzebują Trybunału Konstytucyjnego, który wypełni swoje zadania zgodnie z Konstytucją RP”. Dodał również, że „potrzebujemy Sądu Konstytucyjnego jako realnej tamy przed nadużyciami władzy publicznej”.

Odpowiedź prezes TK

Julia Przyłębska skomentowała, że prezydent wykazał się czujnością co do zauważonych w ustawach błędów oraz potencjalnych niekonstytucyjności. Użyła słów: „to wniosek na bardzo wysokim poziomie, co widać w licznych wypowiedziach podważających kompetencje prezydenta”. Przyłębska podkreśliła, że prezydent Duda to nie tylko głowa państwa, ale i doskonały prawnik.

Czy trójpodział władzy jest przestrzegany?

Prezes TK zauważyła, że obecna władza nie przestrzega zasady trójpodziału władzy oraz zasady konstytucyjności. „Niektóre ośrodki władzy dzisiaj są terroryzowane, aby stosowały się do rządowych zaleceń, co prowadzi do anarchii. Trybunał był traktowany niewłaściwie, na przykład przez marszałka Sejmu” – oceniła Przyłębska.

Na koniec warto dodać, że sytuacja ta może wpływać na postrzeganie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce, co niewątpliwie zaniepokoi obywateli.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. osób obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie