Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prezydent Duda dzieli się wspomnieniami z rozmowy z Donaldem Trumpem: „Andrzej, słuchaj”

Wydatki na obronę w państwach NATO nabierają szczególnego znaczenia w kontekście nadchodzącej prezydentury Donalda Trumpa. Amerykański polityk niejednokrotnie podkreślał, że europejskie kraje powinny zwiększyć swoje nakłady na obronność. Andrzej Duda w rozmowie z telewizją Republika przybliżył jedną z dyskusji z Trumpem, dotyczącą zasadności finansowania obrony bogatych krajów europejskich przez amerykańskich podatników.

Oczekiwania wobec Europy

Zgodnie z postanowieniami NATO, każdy członek sojuszu zobowiązany jest do przeznaczania przynajmniej 2 procent swojego PKB na obronę. Niestety, nie wszystkie kraje stosują się do tego zobowiązania, nawet wśród najzamożniejszych. Na szczęście Polska nie należy do tego grona, wydając około 4 procent PKB na swoje siły zbrojne.

Rozmowa na szczycie

W trakcie rozmowy z Michałem Rachoniem, Andrzej Duda relacjonował, jak Trump zadawał mu pytania o amerykańskich podatników: — Pamiętam, jak powiedział: „Andrzej, powiedz mi, dlaczego amerykański podatnik ma utrzymywać armię w jednym z najbogatszych krajów Europy? Obywatele tego kraju są, przeciętnie rzecz biorąc, bardziej zamożni niż amerykański podatnik. I to dlatego, że nie płacą na swoją obronność, a wszystko pokrywane jest z amerykańskiej kieszeni. To przecież niesprawiedliwe!”

Prosta odpowiedź

Na pytanie Rachonia, jak Duda odpowiedział Trumpowi, prezydent skwitował to w prosty sposób: — Prawda, to bardzo jasna kwestia. Właściwie, po co długo tłumaczyć?

Gdy padło pytanie, czy Trump miał na myśli Niemcy, Duda jedynie zaśmiał się, wyjaśniając: „mówił o europejskim państwie”. Dodał również, że istnieje kilka bogatych krajów w Europie, które nie realizują obiecanego poziomu wydatków na obronność. Przypomniał, że od momentu wprowadzenia tej zasady w NATO minęło już 11 lat.

Rozmowa ta ukazuje, jak ważne jest zrozumienie roli odpowiedzialności w ramach sojuszu i konieczność podejmowania odpowiednich działań w celu zapewnienia rzeczywistego bezpieczeństwa. W obliczu zmieniającego się świata i rosnących zagrożeń, każdy kraj powinien odnaleźć swoje miejsce w globalnej układance obronnej.

Źródło/foto: Onet.pl

Albert Zawada, Will Olivier / PAP

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie