Dzisiaj jest 16 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prezydenckie aspiracje – wyniki najnowszego sondażu dla „Wydarzeń” Polsatu

W nadchodzących wyborach prezydenckich w 2025 roku, niezależnie od tego, kogo ostatecznie wskażą Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość, wyraźnie większe szanse na objęcie urzędu ma kandydat pierwszego ugrupowania. Takie wnioski płyną z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla programu „Wydarzenia” Polsatu. Badanie objęło czterech potencjalnych kandydatów: Rafała Trzaskowskiego, Radosława Sikorskiego, Przemysława Czarnka i Karola Nawrockiego.

Aktualna sytuacja w obu partiach

Respondenci zostali zapytani o różne scenariusze prezydenckich pojedynków z udziałem kandydatów obu ugrupowań. Do tej pory ani PiS, ani KO nie ogłosiły jeszcze oficjalnie swoich kandydatów na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że ujawnienie nazwiska swojego kandydata nastąpi do końca listopada, natomiast KO ujawni wyniki swoich prawyborów 7 grudnia podczas wydarzenia na Śląsku.

Sondaż i wyniki głosowania

Jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Wydarzeń”, w hypotetycznej II turze wyborów, w której zmierzyli by się Rafał Trzaskowski i Przemysław Czarnek, zwycięstwo odniósłby Trzaskowski, zdobywając 50,9% głosów, podczas gdy Czarnek miałby 35,2% poparcia. 6,4% ankietowanych zadeklarowało, że nie poszłoby do urn, a 7,5% wciąż nie ma zdania na ten temat.

Rafał Trzaskowski odniósłby również sukces w starciu z Karolem Nawrockim. W tej rywalizacji wyborcy wskazaliby na Trzaskowskiego w 49,99% przypadków, podczas gdy Nawrocki miałby 36,4% poparcia. Niedecydowanych byłoby 8,8%, a 5% badanych nie zamierzałoby głosować.

Szanse Radosława Sikorskiego

Jeśli natomiast w prawyborach w KO wygra Radosław Sikorski, jego szanse na zwycięstwo również są uznawane za silne, aczkolwiek z mniejszą przewagą niż Trzaskowskiego. W starciu z Przemysławem Czarnkiem Sikorski mógłby liczyć na 46,5% głosów, podczas gdy Czarnek zdobyłby 35,3%. Aż 10,1% badanych zadeklarowało brak udziału w takich wyborach, a 8,2% miało trudności z podjęciem decyzji.

W przypadku starcia Sikorskiego z Nawrockim, obie partie mogłyby liczyć na nieco lepsze wyniki. Sikorski uzyskałby 46,7% głosów, podczas gdy Nawrocki otrzymałby 36,3%. W tej sytuacji 7,1% badanych nie zamierzałoby uczestniczyć w wyborach, a 9,8% miałoby problem z wyborem faworyta.

Metodologia badania

Ogólnopolski sondaż przeprowadzono w dniach 7-9 września przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS na grupie 1000 respondentów, posługując się metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych (CATI).

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Radek Pietruszka; PAP/Tomasz Gzell; PAP/Marian Zubrzycki; IPN
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie