Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Prezes Trybunału Konstytucyjnego kieruje list do Tuska i Hołowni z wyraźnymi postulacjami

„`html

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wzywa do zaprzestania naruszania Konstytucji oraz do przywrócenia właściwego funkcjonowania Trybunału. Taką treść zawierają pisma, które Bogdan Święczkowski skierował do premiera oraz marszałka Sejmu. W dokumentach domaga się on ogłoszenia 22 orzeczeń Trybunału oraz wyboru trzech nowych sędziów. Święczkowski ocenia, że działania Donalda Tuska oraz Szymona Hołowni są przykładem „obstrukcji proceduralnej”, „naruszenia Konstytucji” oraz „deliktu konstytucyjnego”.

Wzywa do Publikacji Orzeczeń

W piśmie do premiera Donalda Tuska, prezes TK napisano: „Domagam się od pana, jako Prezesa Rady Ministrów, wydania prezesowi Rządowego Centrum Legislacji, pani Joannie Knapińskiej, polecenia ogłoszenia 22 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej lub w Dzienniku Urzędowym 'Monitor Polski'”. Święczkowski zaznacza, że orzeczenia powinny być publikowane niezwłocznie w odpowiednim organie urzędowym.

Przypomina, że trzykrotnie apelował do kierownictwa Rządowego Centrum Legislacji o ogłoszenie tych orzeczeń, jednak do tej pory nie zostały one opublikowane. „Uporczywe niepublikowanie wyroków TK stanowi delikt konstytucyjny” – podkreśla.

Domaganie się Wyboru Sędziów

Prezes TK skierował także apel do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w którym domaga się wyboru trzech nowych sędziów, w miejsce Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego i Julii Przyłębskiej, których kadencje dobiegły końca w grudniu 2024 roku. „Wnioski w sprawie wyboru sędziów TK powinny być składane przez marszałka Sejmu w terminie 30 dni przed upływem kadencji. W wyznaczonym terminie nie zgłoszono żadnych kandydatur” – pisze Święczkowski.

Zwraca uwagę, że prawo do zgłaszania kandydatur przysługuje również Prezydium Sejmu. Hołownia określił termin na zgłaszanie kandydatur na 11 grudnia 2024 roku, a w ostatnim dniu wpłynęły dwa zgłoszenia: Marka Asta i Artura Kotowskiego. Obie kandydatury zostały przesłane do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jednak nie wypracowano opinii w ich sprawie.

Brak Sędziów a Naruszenie Konstytucji

Święczkowski zaznacza, że brak obsady stanowisk sędziów TK prowadzi do naruszenia Konstytucji przez zaniechanie ze strony Sejmu. Wzywa marszałka do podjęcia działań mających na celu pilne rozpatrzenie wniosków dotyczących wyboru sędziów.

Prezes TK podkreśla, że „obstrukcja proceduralna” w działaniach Sejmu, zwłaszcza w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jest sprzeczna z art. 194 ust. 1 Konstytucji. Przypomina również, że Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na okres 9 lat. Podjęta w grudniu uchwała rządowa zaznacza, że ogłaszanie orzeczeń TK może prowadzić do pogłębienia kryzysu praworządności.

Wcześniej Sejm stwierdził, że uwzględnienie orzeczeń TK wydanych z naruszeniem prawa może być traktowane jako łamanie zasady legalizmu. Od czasu wyżej wymienionej uchwały, wyroki Trybunału nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.

„`

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie