Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Pracownicy z zagranicy w Polsce: rekordowy wzrost o 300 procent

W Polsce, gdzie pracuje ponad 1,17 mln obcokrajowców, Ukraińcy wciąż dominują wśród zatrudnionych. Jednak coraz większą liczbę stanowią również pracownicy z Nepalu, Filipin oraz Kolumbii, jak wynika z raportu grupy Gi Group. Autorzy podkreślają, że Polska musi zmierzyć się z prawnymi i kulturowymi wyzwaniami, które wynikają z tego zjawiska.

WZROST LICZBY ZEZWOLEN NA PRACĘ

Raport wskazuje, że w pierwszej połowie 2024 roku liczba zezwoleń na pracę dla obywateli Filipin wzrosła o 60%, dla Nepalczyków o 46%, a dla Kolumbijczyków aż o 337% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023. Mimo tego, zgodnie z danymi ZUS, w wrześniu tego roku najliczniejszą grupą pracujących obcokrajowców pozostawali Ukraińcy, którzy stanowili 779 tys. osób. Ich udział w całej grupie cudzoziemców w Polsce nieznacznie spadł w porównaniu do roku 2018, o 7,8 punktu procentowego.

WYZWANIA DEMOGRAFICZNE I ZATRUDNIENIE OBIEKTYWNE

Wzrasta liczba zatrudnionych z Nepalu, Kolumbii, Filipin oraz Indii. „W pierwszej połowie 2024 roku wydano ponad 173 tys. zezwoleń na pracę, z czego przeważająca większość dotyczyła cudzoziemców z Azji oraz Ameryki Południowej” – zauważyła Gi Group. W Polsce pracuje obecnie ponad 1,17 mln obywateli z różnych krajów.

Według analizy, zatrudnianie obcokrajowców staje się „coraz powszechniejszym rozwiązaniem w obliczu demograficznej stagnacji i starzejącego się społeczeństwa”. Ponad połowa przedsiębiorców (55,5%) dostrzega w tym sposób na zaspokojenie braków kadrowych.

STATYSTYKI ZATRUDNIENIA W FIRMACH

Z badania wynika, że 75% międzynarodowych firm zatrudnia obywateli Ukrainy, 38% obywateli UE, 25% sięga po pracowników z krajów bloku wschodniego, a 18,5% zatrudnia cudzoziemców z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Obywatele Unii częściej znajdują zatrudnienie w dużych firmach, szczególnie w sektorach usług, publicznym oraz transportowym. Z kolei Ukraińcy są zatrudniani „bez względu na wielkość firmy, branżę czy region”, a pracownicy z bardziej odległych krajów zazwyczaj trafiają do największych przedsiębiorstw.

PLANY ZATRUDNIENIA OBCEGO KAPITAŁU

38% firm planuje zwiększenie liczby etatów dla obcokrajowców, w tym 14,5% zamierza zatrudnić osoby z UE, 13,5% z Ukrainy, a po 5% z krajów bloku wschodniego oraz regionów Afryki i Azji. Natomiast 30% przedsiębiorców nie ma w planach zwiększenia zatrudnienia cudzoziemców, a kolejne 35% jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.

WYZWAŃ I BARIER W ZATRUDNIANIU

W zakresie wyzwań związanych z zatrudnianiem obcokrajowców, respondenci wymienili przede wszystkim skomplikowane formalności i procedury (35%), trudności w interpretacji przepisów (24,5%) oraz długi czas oczekiwania na pozwolenia (24%). Największymi przeszkodami są bariery językowe i problemy z komunikacją (41%), różnice w standardach pracy (23,5%) oraz trudności w integracji z polskimi pracownikami (17,5%).

Marcos Segador Arrebola, dyrektor Gi Group Holding w Polsce, zwraca uwagę, że „Polska, przez lata kraj o jednorodnej strukturze kulturowej i religijnej, staje dziś przed wyzwaniem dostosowania się do zmieniającej się demografii”. Podkreślił, że dyskusja na ten temat jest kluczowa, aby „korzyści mogły być odczuwalne przez wszystkie strony”.

Raport „Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Wyzwania i szanse” został przygotowany przez Gi Group, oparty na badaniach SW Research przeprowadzonych w dniach od 8 do 13 listopada br. na grupie 200 przedstawicieli średnich i dużych przedsiębiorstw.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie