W Trzebieży (woj. zachodniopomorskie) doszło do tragicznego pożaru, w wyniku którego zginęło dwóch mężczyzn w wieku około 50 lat. To już kolejne dramatyczne wydarzenie w Polsce w ostatnim czasie.
Ogromne straty w pożarze
Pożar miał miejsce w pomieszczeniu, w którym przebywało dwóch mężczyzn. Lekarz, który przybył na miejsce zdarzenia, potwierdził zgon jednego z nich. Drugi mężczyzna przeszedł resuscytację, jednak niestety ratownicy nie zdołali go ocalić. Oficer prasowy PSP w Policach st. bryg. Przemysław Grzybowski poinformował o tragicznych konsekwencjach tego zdarzenia.
Pożar w Trzebieży i jego skutki
Budynek, w którym wybuchł ogień, to tzw. bliźniak. Na szczęście pożar zniszczył jedynie jedną jego część, a strażacy zapewnili, że druga część nie była zagrożona, co pozwoliło uniknąć ewakuacji lokatorów. W akcji ratunkowej uczestniczyło pięć jednostek straży pożarnej oraz dwie karetki pogotowia, a także śmigłowiec LPR.
Seria tragicznych zdarzeń
Pożar w Trzebieży wpisuje się w szereg podobnych tragicznych przypadków w Polsce. W minioną niedzielę wieczorem w dwóch pożarach – w Gnieźnie i Chełmnie – zginęły cztery osoby. W pierwszym przypadku ogień strawił kamienicę, a w efekcie dwie osoby straciły życie. W Chełmnie pożar zniszczył budynek na terenie ogrodów działkowych, gdzie zginęli kobieta i mężczyzna, którzy byli matką i synem.
W sobotę mieliśmy do czynienia z jeszcze gorszą sytuacją. W czterech województwach w wyniku pożarów zginęło sześć osób. Do tragicznych zdarzeń doszło m.in. w Jarczewie i Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie ogień zabił mieszkańców domów jednorodzinnych oraz w Rzeczkowie-Kolonii i Darłowie.
Apele strażaków o zachowanie bezpieczeństwa
W obliczu tragicznych wydarzeń strażacy zaapelowali o większą ostrożność, szczególnie podczas sezonu grzewczego. Rzecznik PSP st. bryg. Karol Kierzkowski podkreślił znaczenie regularnego sprawdzania urządzeń grzewczych oraz kominów, a także zadbania o odpowiednią wentylację budynków. Zainstalowanie czujników dymu i tlenku węgla może uratować życie.
Statystyki pożarów w Polsce
Rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński, wskazał na alarmujące statystyki dotyczące liczby pożarów w Polsce. W 2024 roku odnotowano 23 698 pożarów obiektów mieszkalnych, co w porównaniu do lat wcześniejszych, takich jak 2020 czy 2021, pozostaje wciąż na wysokim poziomie. Skoro każdy z tych pożarów to potencjalne tragedie, potrzeba większej czujności i odpowiedzialności ze strony społeczności.
Źródło/foto: Polsat News