Dzisiaj jest 7 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Powódź w Małopolsce. Woda w szpitalu

W sobotę i niedzielę aż 672 raz musieli interweniować strażacy w Małopolsce w związku z ulewnymi deszczami. Wciąż najgorsza sytuacja jest m.in. w powiecie limanowskim i bocheńskim. W Łapanowie ewakuowano kilkadziesiąt osób. Część dróg powiatowych w województwie jest nieprzejezdna. Strażacy przyznają jednak, że ostatnia noc (z niedzieli na poniedziałek) była już o wiele spokojniejsza niż weekend.

W sobotę i niedzielę najczęściej strażacy musieli interweniować w powiecie limanowskim (239 raz) oraz myślenickim i bocheńskim (po 140 razy).

Łącznie w Małopolsce podtopionych zostało 345 budynków. W miejscowości Szczyrzyc woda zaczęła wdzierać się nawet do szpitala. Przebywające w nim osoby musiały być ewakuowane na wyższą kondygnację.

Natomiast w Łapanowie ewakuowano 48 osób (30 osób z kempingu, 18 z okolicznych budynków).

– Łącznie w Małopolsce w sześćdziesięciu przypadkach musieliśmy ewakuować osoby. Dwa zdarzenia były dość drastyczne, ponieważ ewakuowaliśmy osoby poruszające się samochodem. Nagle wpadły bowiem w nurt wezbranej wody, która pojawiła się niespodziewanie na drodze. Na szczęście wszystkie te osoby zostały bezpiecznie ewakuowane – zaznaczają małopolscy strażacy.

– Oprócz interwencji związanych z potopionymi budynkami, mieliśmy też m.in. ponad 100 interwencji do zalanych dróg. W sobotę i niedzielę do interwencji wyjeżdżało ponad 860 zastępów straży pożarnej (ponad 4 tys, strażaków i druhów) – zaznacza Sebastian Woźniak, Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Z kolei w potoku w miejscowości Słopnice znaleziono ciało mężczyzny. Badane są okoliczności tej tragedii.
– Pamiętajmy, że ostrzeżenia meteorologiczne wciąż obowiązują – podkreślają strażacy.

– Jesteśmy gotowi do tego, by wypłacać zapomogi do 6 tysięcy złotych dla tych mieszkańców, których budynki mieszkalne zostały podtopione, w jakiejś części zniszczone. Czekamy na wnioski samorządów – deklaruje wojewoda małopolski Piotr Ćwik. – Myślę, że już dziś będziemy mogli te środki wypłacać. Oczywiście jesteśmy w kontakcie z MSWiA i ministerstwem finansów jeśli chodzi o pozyskanie dodatkowych środków, gdyby taka potrzeba zachodziła. Nie wiemy bowiem na ten moment dokładnie ile takich wniosków do nas wpłynie. Również samorządowcy jeszcze wczoraj takiego rozeznania nie mieli – podkreślał w poniedziałek rano wojewoda.

Piotr Ćwik podkreśla, że bardzo ważną kwestią jest odbudowa zniszczonych dróg. – Będziemy starać się, by samorządy mogły pozyskać nawet do 100 procent wsparcia finansowego na odbudowę tych zniszczonych dróg, głównie są to drogi powiatowe. Według tego rozeznania, które mamy na dziś, można oszacować straty w infrastrukturze w Małopolsce na dziesiątki milionów złotych. Oczywiście ta kwota może się zmienić – zaznacza wojewoda małopolski.

Alarm przeciwpowodziowy:

Powiat Bocheński
(gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia) od godz. 8.00, 21.06.2020 r.

Powiat Myślenicki – (cały powiat) godz. 5.35, dnia 21.06.2020 r.
gm. Raciechowice – od godz. 23.00 dnia 20.06.2020 r.

Powiat Limanowski – (cały powiat) godz. 23.00, dnia 20.06.2020 r.
Gminy Jodłownik, Mszana Dolna oraz Dobra wprowadziły alarm przeciwpowodziowy.

Drogi uszkodzone (nieprzejezdne)

pow. myślenicki
– Pcim droga Powiatowa 924 – uszkodzona nawierzchnia;
– Dąbie droga Powiatowa 1622 – uszkodzona nawierzchnia;
– Pcim droga gminna – uszkodzona nawierzchnia;

pow. limanowski
– Szczyrzyc – droga Powiatowa 1623 – uszkodzona nawierzchnia;
– Węglówka – – droga Powiatowa 1626 – uszkodzona nawierzchnia;

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] W całej Polsce od kilku dni zmagamy się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Pada, często ulewnie, co powoduje wiele utrudnień na drogach i nie tylko. Wiele miejscowości w Małopolsce zostało zalanych, o czym pisaliśmy TUTAJ. […]

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie