Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polski satelita poleci na orbitę. Start będzie można śledzić online

W piątek 16 sierpnia na pokładzie rakiety Falcon-9 firmy SpaceX poleciał na niską orbitę okołoziemską największy jak dotąd polski satelita – EagleEye. Jego głównym zadaniem będzie obserwacja Ziemi z wyjątkową rozdzielczością. Moment wyniesienia satelity na orbitę będzie można śledzić w sieci.

Start największego polskiego satelity zaplanowany był na godzinę 20:19 czasu polskiego. Wtedy właśnie EagleEye został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez rakietę Falcon-9. Start odbył się z bazy Vandenberg w Kalifornii jako część misji Transporter-11. Firma Creotech Instruments SA podała, że separacja satelity miała miejsce o godzinie 21:38.
Największy polski satelita na orbicie
Prace nad systemem satelitarnym HyperSat, na którym oparto pierwszego dużego polskiego satelitę, trwały wiele lat. Piątkowy start bez wątpienia był oczekiwanym wydarzeniem w polskiej branży kosmicznej.
EagleEye to największy i najbardziej zaawansowany mikrosatelita w historii Polski, zbudowany przez Creotech Instruments we współpracy z rodzimymi firmami. Jego masa wynosi 55 kg, co odpowiada sumarycznej masie wszystkich dotychczasowych polskich satelitów.
 
W ramach misji satelita został umieszczony na orbicie około 510 km, a następnie zejdzie na bardzo niską orbitę o wysokości około 350 km z wykorzystaniem silnika jonowego.
Podczas tego czasu inżynierowie Creotech Instruments będą monitorować całą misję z Centrum Operacji Misji, które znajduje się w siedzibie firmy w Warszawie – jak podano w komunikacie.
EagleEye wystartował 16 sierpnia. Polska w elitarnym gronie?
Firma Creotech umożliwia śledzenie startu satelity online poprzez transmisję na żywo dostępną na YouTube od godziny 19:30.
EagleEye miał trafić na orbitę wcześniej, jednak firma SpaceX, odpowiedzialna za transport, napotkała nieoczekiwane problemy z silnikiem drugiego stopnia. Teraz ten zaawansowany satelita pozwoli w końcu na wykonanie zdjęć Ziemi z bardzo dużą rozdzielczością do 1 metra na piksel.
– Zdjęcia będą wykonywane w świetle widzialnym i podczerwonym. To pionierskie urządzenie – pierwszy polski satelita z tak dużym teleskopem. Zastosowania mogą być różnorodne – od rolnictwa po obserwacje ruchu wojskowego – wyjaśnił dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.
 
Eksperci są zgodni, że Polska musi posiadać tego typu urządzenie na równi z innymi krajami. Przede wszystkim zapewni pełny dostęp do możliwości satelity, gdyż posiadanie własnego systemu eliminuje ograniczenia związane z zakupem lub wynajmem zagranicznych satelitów.
Dodatkowo, specjaliści zauważają, że dzięki EagleEye Polska ma szansę dołączyć do elitarnego grona krajów posiadających zdolności do tworzenia tak nowoczesnych systemów kosmicznych, które znajdą zastosowanie zarówno w kraju, jak i za granicą, także dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Adrianna Rymaszewska
/PAP
/Polsatnews.pl

Źródło/foto: Polsat News

Creotech/AP/Business Wire
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie