Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polski satelita EagleEye na orbicie Ziemi. Jest pierwsze zdjęcie

W piątek na pokładzie rakiety Falcon-9 firmy SpaceX na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita – EagleEye. Dzień później pierwszą wykonaną przez niego fotografię zaprezentował w Polsat News dr inż. Piotr Dziuban, dyrektor ds. inżynierii w Creotech Instrumnets SA.
 
– To zdjęcie pochodzi z kamery inżynieryjnej zamontowanej przez nas do inspekcji tego, co dzieje się na pokładzie satelity – wyjaśnił. Polski satelita będzie krążył wokół Ziemi co najmniej kilka lat i docelowo będzie wykonywał fotografie naszej planety.

Jak dodał dr Dziuban, misja pokaże też, jakie możliwości mają Polacy. – Satelita ma zweryfikować, że jako naród jesteśmy w stanie skonstruować, wysłać na orbitę i operować tak skomplikowanym i wielkim satelitą. Jest większy niż wszystkie do tej pory razem zsumowane satelity wysłane przez Polskę – porównał.

Obiekt stworzony przez Creotech Instrumnets został umieszczony na wysokości około 506 km. – Znaleźliśmy się dokładnie tam, gdzie chcieliśmy. W tej chwili po kilku sesjach łączności możemy powiedzieć, że satelita nas wręcz zaskoczył w pozytywny sposób (…). Wykonał wszystkie spodziewane operacje. Zachowuje się, jak my to nazywamy, bardzo grzecznie – mówił dr Dziuban.

W ciągu najbliższych godzin ma nastąpić przejście do kolejnego etapu misji. – Możemy powiedzieć, że sukcesem zakończyliśmy tę pierwszą, krytyczną fazę dla satelity. Nie chcę wyrokować, chcę poczekać, aż uda nam się przejść do kolejnych faz – zastrzegł.

Plan na kolejne tygodnie obejmuje osiągnięcie pełnych zakładanych parametrów. Satelita w 75 proc. został wykonany w Polsce.

Zespół Creotech Instrumnets rozpoczął swoją podróż w stronę gwiazd od małych kroków. – Zaczęliśmy zdobywać kompetencje w dziedzinie przygotowania elektroniki dla misji kosmicznych. Nasza elektronika zbudowana wówczas jest teraz na orbicie Marsa, podąża w kierunku Jowisza i działa bez zarzutów – powiedział dr Dziuban.

Po zdobyciu tych kompetencji zespół przystąpił do projektowania i budowy satelity. – To suma tysięcy godzin inżynierii całej firmy, która poświęciła czas na naukę tych kompetencji, co w skali Polski jest absolutnie unikalne. To przełom, który otwiera drogę do coraz większych projektów – zapowiedział.

Według gościa Polsat News, kolejnymi celami zespołu są dostanie się na orbitę Księżyca, a później realizacja „ambitniejszych misji”.

Źródło/foto: Polsat News

SpaceX, Creotech Instrumnets
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie