Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę, która ustanawia Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości związane z tym świętem będą miały miejsce 14 lutego, upamiętniając rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim
Podpisanie ustawy miało miejsce w Pałacu Prezydenckim, gdzie prezydent Duda zasiadł do formalności w towarzystwie kombatantów oraz weteranów. W swoim wystąpieniu odniósł się do znaczenia tego dnia, dziękując wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski zarówno w czasach okupacji, jak i po II wojnie światowej.
„To święto ma ogromne znaczenie. Uznaje i oddaje hołd każdemu, kto wziął udział w tej heroicznej walce” – zaznaczył prezydent, podkreślając rolę żołnierzy Armii Krajowej w dążeniu do odzyskania niepodległości.
Upamiętnienie Armii Krajowej
Nowo ustanowione święto będzie przypominać o niezwykle ważnym etapie w historii Polski, który rozpoczął się rozkazem wydanym przez premiera RP, generała Władysława Sikorskiego, w wyniku którego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Organizacja ta odgrywała kluczową rolę podczas II wojny światowej, skupiając w swoich szeregach ponad 480 tysięcy żołnierzy w 1944 roku.
Armia Krajowa organizowała misje bojowe przeciwko okupantom, a także przygotowywała się do przeprowadzenia powszechnego powstania, które miało miejsce w momencie kryzysu militarnego Niemiec. Uroczystości upamiętniające ich wysiłek staną się okazją do złożenia hołdu wszystkim tym, którzy przez lata walczyli o wolność naszej ojczyzny.
Źródło/foto: Polsat News