Polska jest zobowiązana do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, co podkreślił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Andrzej Szejna. W jego wypowiedzi w sprawie nakazu aresztowania premiera Izraela, Binjamina Netanjahu, wydanego przez trybunał w Hadze, zaznaczone zostało, że immunitet i nietykalność głowy państwa nie mają w tym kontekście zastosowania.
Wydane Nakazy Aresztowania
W listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania dla Netanjahu, byłego ministra obrony, Joawa Galanta oraz wysokiego dowódcy Hamasu, Mohammeda Deifa. Oskarżenia dotyczą zbrodni wojennych oraz działań przeciwko ludzkości, związanych z konfliktem w Strefie Gazy oraz atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.
Stanowisko Polski
Podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych, posłowie pytali Szejna o kwestię realizacji nakazów MTK. W odpowiedzi wiceszef MSZ podkreślił, że Polska, podobnie jak 124 inne państwa-strony Statutu Rzymskiego, ma obowiązek współpracy z Trybunałem w zakresie wykonywania tych decyzji, działając nie w swoim imieniu, lecz na rzecz MTK. Zwrócił uwagę, że immunitet głów państw dotyczy wyłącznie relacji międzypaństwowych, a w tym wypadku nie ma zastosowania.
Szejna dodał, że Polska traktuje MTK jako kluczowy element międzynarodowej sprawiedliwości karnej i relacji opartych na prawie. Wyraził także wsparcie dla działań MTK w zakresie badania zbrodni popełnionych na Ukrainie, uznając jego jurysdykcję nawet w przypadku obywateli krajów, które nie ratyfikowały Statutu Rzymskiego.
Oczekiwania Izraela
Wiceminister zapewnił, że Polska będzie respektować orzeczenia MTK. Dodał, że premier Izraela zdaje sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji i nie podejmie ryzyka wizyt w krajach będących stroną Statutu Rzymskiego.
Izrael nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego i, podobnie jak Stany Zjednoczone oraz Rosja, nie ratyfikował Statutu Rzymskiego. Z kolei Palestyna jest stroną tego traktatu, co pozwala MTK na prowadzenie postępowań dotyczących rzekomych zbrodni na terytoriach palestyńskich, w tym w rejonach okupowanych przez Izrael.
Źródło/foto: Interia