Niemcy zmagają się z problemem nielegalnej migracji, a Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) pod wodzą Ursuli von der Leyen intensyfikuje naciski na Komisję Europejską, aby ta zapewniła finansowanie dla ogrodzeń na wschodniej granicy Polski oraz na granicy Grecji z Turcją. Do tej pory Komisja była przeciwna refundowaniu budowy takich barier. Jednakże pozycja CDU wydaje się umacniać, gdyż partia prowadzi w sondażach w Niemczech.
Warto zauważyć, że liczba migrantów w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od zakończenia II wojny światowej. Z danych centralnego rejestru cudzoziemców wynika, że na koniec pierwszej połowy bieżącego roku w Niemczech przebywało około 3,48 miliona uchodźców oraz osób ubiegających się o azyl, co zostało opublikowane przez dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung” w połowie września.
Dyskusja o polityce migracyjnej
Po ataku nożownika związanym z Państwem Islamskim w Solingen pod koniec sierpnia w Niemczech ponownie rozpoczęła się debata na temat polityki migracyjnej. Rząd niemiecki zareagował propozycją zaostrzenia przepisów migracyjnych oraz wprowadzeniem tymczasowych kontroli na granicach lądowych. Opozycyjna chadecja twierdzi jednak, że te działania są niewystarczające.
Berlin wprowadził również dodatkowe środki mające na celu ułatwienie deportacji migrantów do krajów ich pierwszej rejestracji w Unii Europejskiej. Zazwyczaj są to kraje sąsiadujące z tymi, które nie należą do UE, jak Grecja, która niedawno zgłosiła się do Komisji Europejskiej z prośbą o finansowanie budowy ogrodzenia na granicy z Turcją.
Sprzeciw CDU wobec KE
Komisja Europejska uważa, że to państwa członkowskie są odpowiedzialne za bezpieczeństwo swoich granic, co wywołuje krytykę ze strony CDU, głównej partii opozycyjnej w Niemczech. Chadecy wzywają Komisję oraz swoją przewodniczącą, Ursulę von der Leyen, do większego wsparcia dla krajów leżących na zewnętrznych granicach UE.
Alexander Throm z CDU, odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne, podkreśla: „Oczekuję, że rząd federalny i Komisja Europejska zajmą się potrzebami krajów granicznych Unii Europejskiej, takich jak Polska i Grecja.”
W kontekście sytuacji z Białorusią, polski rząd już na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej zaapelował o wsparcie finansowe dla wzmocnienia ogrodzeń granicznych. Polska uzyskała poparcie ze strony państw bałtyckich.
Kanclerz Olaf Scholz zauważył, że finansowanie ochrony granic przez UE mogłoby zostać zinterpretowane jako przekazywanie funduszy unijnych na projekty obronne, czemu Niemcy są przeciwni.
Niemniej jednak CDU intensyfikuje presję na Komisję Europejską, a jej rosnąca siła w Niemczech niewątpliwie leży u podstaw tych działań. Z sondaży wynika, że CDU jest w czołówce, a jej lider, Friedrich Merz, jest rozważany jako potencjalny kandydat na kanclerza po przyszłorocznych wyborach.
Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tysięcy obserwujących nasz fanpage. Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia