W kontekście ewentualnego wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę, Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta, podkreśliła, że decyzje powinny być podejmowane dopiero po ustaleniu planu pokojowego. Zwróciła również uwagę, aby nie szerzyć rosyjskiej propagandy w tej sprawie. Sondaże wskazują, że większość Polaków, bo aż 76 proc., sprzeciwia się wysłaniu wojsk na Wschód, co potwierdzają wyniki badania IBRIS dla „Wydarzeń Polsatu”. Zaledwie 18 proc. ankietowanych jest za tym krokiem, a 6 proc. nie ma zdania.
DEKLARACJE POLITYKÓW
W dniu publikacji badania Donald Tusk na swoim profilu społecznościowym zaznaczył, że nie da się zwieść żadnym sondażom ani komentarzom analityków i będzie podejmował decyzje wyłącznie w oparciu o bezpieczeństwo Polski. Wkrótce jednak dodał, że nie przewiduje wysłania polskich wojsk na Ukrainę, informując, że te państwa, które zdecydują się na taki krok, mogą liczyć na pomoc logistyczną ze strony Polski.
WYPADKI W KONEKSTCIE BEZPIECZEŃSTWA
Pojawiły się również wątpliwości dotyczące strategii rządu w zakresie bezpieczeństwa. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Mariusz Błaszczak skrytykował rząd za brak konkretnych planów. W odpowiedzi Tusk zaznaczył, że wszyscy, z wyjątkiem Błaszczaka, dostrzegają potrzebę jedności w obliczu zagrożenia ze Wschodu.
Na pytania dotyczące tej krytyki Biejat odpowiedziała, że dobrze by było, gdyby politycy skupili się na ważnych sprawach, a nie na swoich osobistych ambicjach. Jak dodała, „to nie jest czas na pajacowanie i oskarżenia, ale na konkretne działanie dla dobra wspólnego”.
MOŻLIWOŚCI DIALOGU
Biejat wyraziła również wiarę, że politycy PiS oraz Konfederacji będą w stanie nawiązać dialog z rządem, jednak aby to było możliwe, muszą zrezygnować z powtarzania rosyjskiej propagandy oraz tez prezentowanych przez byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, na temat sytuacji w Ukrainie.
WYDANIE WYBORCZE 2025
Polacy udadzą się do urn wyborczych 18 maja 2025 roku, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. W wyścigu o urząd prezydenta wezmą udział m.in. Magdalena Biejat z Nowej Lewicy, Artur Bartoszewicz jako kandydat niezależny, Grzegorz Braun z Konfederacji czy Szymon Hołownia reprezentujący Polskę 2050 oraz PSL.
Zapowiada się emocjonująca rywalizacja, a tematy bezpieczeństwa i zaangażowania Polski na arenie międzynarodowej będą z pewnością kluczowe w dyskusjach prowadzonych przez kandydatów.
Źródło/foto: Polsat News