Rozpoczynamy kolejne działania związane z mechanizmem obrony ludności w ramach Unii Europejskiej. Dziś, za pośrednictwem rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, złożone zostanie zapotrzebowanie na osusacze – ogłosił nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zapowiedział, że skieruje prośbę o pomoc do instytucji unijnych.
Sytuacja powodziowa w Południowo-Zachodniej Polsce
Na porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu przedstawiono bieżące informacje na temat sytuacji powodziowej w południowo-zachodnich regionach kraju. Wśród mówców znalazł się również nadbrygadier Feltynowski, który poinformował o planach rozdzielenia kolejnych zespołów z agregatami prądotwórczymi do najbardziej potrzebujących obszarów. Wskazał również na konieczność uzyskania wsparcia z instytucji unijnych w walce z powodzią.
Możliwe podtopienia w Zachodniopomorskiem
W trakcie spotkania głos zabrała Joanna Kopczyńska, szefowa Wód Polskich. Zgłosiła ryzyko powodziowe dla kilku miejscowości w województwie zachodniopomorskim, takich jak Kaleńsko, Stary Bełszyn, Stare Łysogórki, Siekierka, Stara Rudnica i Stary Kostrzynek. Na szczęście, aktualne prognozy dotyczące Szczecina nie wskazują na możliwość wystąpienia kryzysowych sytuacji w mieście.
Kopczyńska dodała, że pracownicy Wód Polskich, wspierani przez żołnierzy WOT, będą na bieżąco monitorować stan wałów przeciwpowodziowych oraz podejmować ewentualne naprawy. Współpraca tych instytucji ma kluczowe znaczenie w walce z powodziowym zagrożeniem.
Artykuł aktualizowany. W sytuacji, gdy intensywne opady deszczu będą się utrzymywać, warto bacznie obserwować rozwój wydarzeń, aby być gotowym na wszelkie ewentualności.
Źródło/foto: Polsat News