Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polska opracowuje strategię wsparcia dla Ukrainy w obliczu zagrożeń ze strony Słowacji

Polska wyraża gotowość do zwiększenia eksportu energii elektrycznej na Ukrainę w obliczu zapowiedzi premiera Słowacji, Roberta Fico, o możliwym wstrzymaniu dostaw prądu do tego kraju. Takie informacje przekazała agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło wysokiego szczebla w polskim rządzie. Ostateczne decyzje mają zostać podjęte po Nowym Roku, kiedy Kijów zdecyduje o przyszłości tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

REAKCJA POLSKIEGO RZĄDU

Zgodnie z otrzymanymi informacjami, rząd RP planuje zwiększyć krajową produkcję energii, aby zaspokoić ewentualne niedobory Ukrainy spowodowane decyzjami Bratysławy. W piątek, premier Fico podkreślił, że Słowacja, jeśli zajdzie taka potrzeba, wstrzyma dostawy energii do Ukrainy, która obecnie pilnie potrzebuje wsparcia w obliczu ataków Rosji na infrastrukturę krytyczną.

WARUNKI WSTRZYMANIA DOSTAW

Fico zaznaczył, że kluczowym warunkiem zaprzestania dostaw będzie spełnienie przez Ukrainę zapowiedzi dotyczących zatrzymania tranzytu rosyjskiego gazu do Słowacji. Obecnie, mimo trwającej wojny, Ukraina kontynuuje przesył gazu do Europy na mocy umowy obowiązującej do 31 grudnia. Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenia, że ta sytuacja służy wspieraniu rosyjskiej machiny wojennej, podczas gdy Słowacja wciąż polega na tańszych dostawach gazu z Rosji.

PRZYSZŁOŚĆ DOSTAW ENERGII W UNII EUROPEJSKIEJ

Bloomberg przypomina, że choć Unia Europejska planuje stopniowe wycofywanie się z korzystania z rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku, gaz dotychczas nie był objęty sankcjami, co pozwala krajom członkowskim na kontynuowanie umów importowych bądź ich anulowanie według własnych decyzji. Analitycy zwracają uwagę, że nawet jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie kontynuacji tranzytu gazu, to może ono być jedynie rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ Komisja Europejska pracuje nad planem całkowitej rezygnacji z importu energii z Rosji.

Amerykańska agencja informacyjna podkreśla, że jeśli plany Komisji Europejskiej wejdą w życie, strategia dotycząca rezygnacji z rosyjskich dostaw ma zostać zaprezentowana już w lutym przyszłego roku.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie