Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski ponownie wyraził w piątek swoje obawy dotyczące umowy Unii Europejskiej z krajami Mercosuru. Stanowisko to, jak zaznaczył, wynika z dbałości o bezpieczeństwo żywnościowe obywateli oraz ochronę krajowego sektora rolnego.
UMOWA NIE PODPISANA, ALE NEGOCJACJE ZAKOŃCZONE
Pałac Elizejski przypomniał, że umowa między UE a Mercosurem nie została ani podpisana, ani ratyfikowana — zakończono jedynie prace negocjacyjne. Ministerka handlu Francji, Sophie Primas, podkreśliła, że Paryż pozostaje przeciwny tej umowie. To wyraźny sygnał, iż sprawa nie jest jeszcze zamknięta.
BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE NA PIERWSZYM MIEJSCU
Czesław Siekierski podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe Polaków oraz ochrona ich interesów są priorytetem nie tylko dla jego resortu, ale i całego rządu. W listopadzie Rada Ministrów podjęła uchwałę, która stanowi podstawę do wyrażania sprzeciwu wobec umowy. „Zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur nie zmienia mojego stanowiska, które jest zdecydowane i jednoznaczne” — stwierdził na platformie „X”.
OPINIA RESORTU ROLNICTWA
W piątkowym komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliło, że aktualna wersja umowy jest niekorzystna. Resort wskazał na zbyt dużą redukcję ceł unijnych oraz wysokie kontyngenty taryfowe, które mogą zagrażać rodzimej produkcji. „Preferecje celne dla krajów Mercosur mogą być niebezpieczne dla polskich produktów rolno-spożywczych, które mogą zostać wypchnięte z rynku przez tańsze towary” — dodano w oświadczeniu.
OSTRZEŻENIE ZE STRONY KOMISJI EUROPEJSKIEJ
Ursula Von der Leyen ogłosiła w Montevideo zakończenie negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosurem. Umowa ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie oraz umożliwić pozyskiwanie surowców potrzebnych do produkcji nowoczesnych technologii. Niemniej jednak, przed wejściem w życie konieczna jest ratyfikacja przez państwa członkowskie UE. Polska i Włochy wyrażają w tej sprawie krytyczne stanowisko.
Cała sytuacja wskazuje, że pomimo zakończenia negocjacji, droga do ratyfikacji umowy jest jeszcze daleka. Aliści, w dobie rosnącej troski o bezpieczeństwo żywnościowe, istnieje realne zagrożenie, że ustalenia te mogą być przyczyną poważnych problemów dla rolników w Polsce.