Prokuratura podjęła działania w związku z incydentem z 2021 roku, kiedy to polski samolot został zmuszony do lądowania w Mińsku. Dwa obywateli Białorusi są już ścigani czerwonymi notami Interpolu, a trzeci znajduje się w trakcie procedury ich wydania. Rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak, potwierdziła te informacje, zaznaczając, że Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zajmuje się tym śledztwem, które prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
PODSTĘPNY PLAN W BIAŁORUSI
Śledztwo dotyczy podstępnego przejęcia kontroli nad polskim samolotem 23 maja 2021 roku, które miało miejsce na Białorusi. Osoby odpowiedzialne za incydent, w tym kontrolerzy lotów, przekazały nieprawdziwą informację o rzekomym ładunku wybuchowym, co skutkowało awaryjnym lądowaniem w Mińsku. Działania te stworzyły bezpośrednie zagrożenie dla życia wielu pasażerów, w tym obywateli Polski, oraz bezprawnie uwięziły załogę i pasażerów.
POSTANOWIENIA PROKURATURY
Prokuratura postawiła zarzuty trzem obywatelom Białorusi, w tym Leonidowi C., byłemu dyrektorowi białoruskiej agencji żeglugi powietrznej, Yevgeniowi T., szefowi zmiany kontroli lotów, oraz Andreyi A. M., naczelnika KGB. W związku z tym, że podejrzani nie przebywają na terenie Polski, zdecydowano o wnioskach do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz o publikację czerwonych not w Interpolu.
MIĘDZYNARODOWE DZIAŁANIA
4 września ubiegłego roku sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Prokuratura zwróciła się również do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskich Nakazów Aresztowania wobec wszystkich poszukiwanych. Jak zaznaczyła prok. Adamiak, sprawa wzbudza zainteresowanie wielu międzynarodowych organizacji, co potwierdza jej powagę na arenie międzynarodowej.
ŚLEDZTWO I DOWODY
W trakcie prowadzonego śledztwa zebrano szereg materiałów dowodowych, w tym nagrania rozmów z kokpitu oraz dane techniczne z „czarnej skrzynki”. Ustalono również listę pasażerów i członków załogi, a przesłuchania świadków dostarczyły dodatkowych informacji. Prokuratura wskazała, że rzeczywistym celem sprawców było ujęcie białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, co finalnie miało miejsce.
LOS PRATASIEWICZA
Roman Pratasiewicz, po przymusowym lądowaniu, został aresztowany i obecnie odbywa karę ośmiu lat pozbawienia wolności. Jego partnerka, Sofija Sapiega, została skazana na sześć lat więzienia, a białoruskie władze zgodziły się na jej ekstradycję do Rosji. Ta sprawa pokazuje, jak daleko sięgają działania reżimu białoruskiego w stosunku do opozycji politycznej.
W czasie, gdy Krajowa Prokuratura prowadzi swoje śledztwo, świat zwraca uwagę na brutalne praktyki białoruskiego rządu i ich konsekwencje dla obywateli kraju oraz zagranicy.