Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polska dostaje dotkliwą karę od europejskiego sądu

Sąd Unii Europejskiej wydał w środę, 5 lutego, orzeczenie, zgodnie z którym potrącenie kar nałożonych na Polskę przez Komisję Europejską z tytułu niezawieszenia Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym jest zgodne z prawem. Polska złożyła skargi dotyczące kar o łącznej wartości około 320 milionów euro.

SKARGI POLSKI W LUKSEMBURGU

Warto przypomnieć, że Polska złożyła do Luksemburga trzy pozwy o stwierdzenie nieważności sześciu decyzji Komisji Europejskiej związanych z potrąceniami, które miały miejsce w okresie od 15 lipca 2022 roku do 4 czerwca 2023 roku. Środowe orzeczenie zostało wydane przez Sąd UE, czyli niższą instancję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska ma możliwość odwołania się od tego wyroku w ciągu dwóch miesięcy i dziesięciu dni od momentu jego doręczenia.

DIABELSKIE KARY ZA IZBĘ DYSCYPLINARNĄ

Sprawa dotyczy dziennych kar nałożonych na Polskę na mocy środka tymczasowego, w związku z działaniem Izby Dyscyplinarnej. 14 lipca 2021 roku Trybunał nakazał wstrzymanie jej funkcjonowania, co Polska zignorowała. W rezultacie, 27 października 2021 roku, TSUE nałożył dzienną karę w wysokości 1 miliona euro. Poprzedni rząd Polski odmówił jednak zapłaty, a Komisja Europejska zaczęła okresowo potrącać te kwoty z funduszy unijnych przekazywanych Polsce.

Kara w wysokości 1 miliona euro była naliczana do 21 kwietnia 2023 roku, kiedy na wniosek Polski TSUE obniżył ją do 500 tysięcy euro dziennie. Polska argumentowała, że kara powinna zostać obniżona o połowę już 15 lipca 2022 roku, gdy przyjęto nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwidowała Izbę Dyscyplinarną. Z perspektywy Polski, od 15 lipca 2022 roku aż do 20 kwietnia 2023 roku, KE powinna była naliczać 500 tysięcy euro dziennie, a nie 1 milion euro.

NOVA ERY BEZ NAŁOŻONYCH KAR

Kary przestały być naliczane po wyroku TSUE z 5 czerwca 2023 roku w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Choć sędziowie w Luksemburgu orzekli, że ta izba nie spełnia wymogów niezawisłości i bezstronności, licznik kar zatrzymał się, gdyż zabezpieczenie straciło moc.

Środowe orzeczenie Sądu UE nie jest jednak prawomocne i daje Polsce możliwość dalszych działań. Czy można zatem liczyć na to, że wyciąganie konsekwencji wobec naszego kraju w relacjach z Unią wejdzie w nową fazę? To zależy już tylko od naszych działań w najbliższej przyszłości.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie