Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polska a prawa osób LGBT – czy równość jest tylko deklaracją?

W rozmowie z dziennikarką Onetu, Magdaleną Rigamonti, prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, wyraziła swoje zaniepokojenie stanem przestrzegania prawa w Polsce. Podkreśliła, że choć nie jesteśmy w pełni państwem prawa, to staramy się nim być. W kontekście związków małżeńskich zaznaczyła, że polskie przepisy nie zabraniają istnienia innych form związków, podkreślając jednocześnie, iż „państwo preferuje związki heteroseksualne”.

Art. 18 Konstytucji a związki partnerskie

Prof. Łętowska wskazała na artykuł 18 Konstytucji, w którym małżeństwo definiowane jest jako związek kobiety i mężczyzny. Nie ma jednak przy tym mowy o zakazie dla innych form związków, w tym tych osób tej samej płci. To prawo przyznaje wyłącznie preferencje dla związków heteroseksualnych, nie eliminując jednak innych możliwości. Jak zaznaczyła, hierarchizacja istnieje, ale nie jest to równoznaczne z przeszkodą prawną dla m.in. związków homoseksualnych.

Postulaty równości małżeńskiej

W ocenie Łętowskiej, postulaty dotyczące równości małżeńskiej będą niemożliwe do zrealizowania, jeśli ustawowe uregulowania małżeństw osób tej samej płci nie będą wspierane przez konstytucyjne zabezpieczenia. Zauważyła, że choć piecza prawna może istnieć, nie będzie na równym poziomie dla wszystkich par. Podkreśliła, że art. 18 nie zabrania innych związków, ale chroni status małżeństw heteroseksualnych.

Kompleksowe podejście do potrzeby równości

Kiedy dziennikarka poruszyła propozycję posłanki Kotuli dotyczącej związków partnerskich, Łętowska uznała to za jedynie „kompromis polityczny dla partnerów koalicyjnych”. Zwróciła uwagę na brak konkretnego odniesienia do ceremonii w urzędzie stanu cywilnego, co może sugerować próbę nadania tym związkom bardziej zwyczajnego charakteru.

Równość w prawie i rzeczywistości

W odpowiedzi na pytanie dotyczące praw osób LGBT w Polsce, profesora wyjaśniła, że istnieje rozbieżność między abstrakcyjnymi regulacjami a ich rzeczywistą implementacją. Podkreśliła, że chociaż prawo na poziomie abstrakcyjnym może wydawać się w porządku, to w praktyce widoczne są poważne niedobory. „Spełniamy tylko dwa pierwsze przymiotniki określające prawo” – oceniła, zwracając uwagę na sytuację, w jakiej znajdują się osoby LGBT w naszym kraju.

W sposób jednoznaczny Łętowska wskazuje na trudności w osiągnięciu pełnej równości, co sprawia, że wydaje się, że Polska wciąż ma wiele do zrobienia, aby stać się prawdziwym państwem prawa, w której każda forma miłości i partnerstwa będzie miała równe prawa.

Źródło/foto: Onet.pl Marcin Obara / PAP.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie