Premier Donald Tusk ogłosił rozszerzenie listy podmiotów strategicznych, które będą objęte ochroną prawną. Do dotychczasowych firm dołączyły takie marki jak Cyfrowy Polsat, P4, TVN, Telewizja Polsat, T-Mobile oraz WB Electronics. Szef rządu zaznaczył, że działanie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa państwa, a decyzja jest zgodna z Konstytucją RP oraz unijnymi regulacjami.
Bezpieczeństwo Państwa Na Pierwszym Miejscu
Tusk wyjaśnił, że dodanie tych firm do listy wynika z ich kluczowej roli dla polskiego bezpieczeństwa. „Nie powinny one dostać się w ręce osób niepowołanych” – podkreślił. Premier dodał, że ewentualne transakcje z udziałem tych podmiotów będą wymagały zgody rządu, a ich intencje są odpowiedzią na rozmowy z liderami z innych państw europejskich, które podkreślały zagrożenie ze strony podmiotów prowadzących działania hybrydowe wobec Polski.
Reakcje Polityczne
Decyzja o rozszerzeniu listy nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, co premier przewidział, aczkolwiek zaznaczył, że poprawa bezpieczeństwa informacji i strategicznych sektorów jest priorytetowa. „Chyba nikt z nas, łącznie z opozycją, nie chciałby, aby media czy kluczowe przedsiębiorstwa znalazły się w rękach wrogów” – stwierdził, zapowiadając jednocześnie bezwzględność w obronie interesów państwowych.
Uchronić Polską Rzeczywistość
Tusk podkreślił, że ze względu na rosnące zagrożenia, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich środków zabezpieczających. Przytoczył przykład innych krajów europejskich, które już wprowadziły podobne rozwiązania. „Ochrona polskich mediów przed wrogimi przejęciami to akt patriotyzmu” – zaznaczył.
Premier Tusk zwrócił uwagę na konieczność przygotowania się na potencjalne wpływy, które mogą wpłynąć na codzienne życie, gospodarkę oraz procesy demokratyczne w Polsce, a także na zbliżające się wybory. „Polska nie zasypia i nie pozostaje bierna wobec zagrożeń” – podsumował, potwierdzając determinację rządu w walce z zewnętrznymi wpływami.
Źródło/foto: Interia