W czwartek na antenie Tok FM gościem Karoliny Lewickiej był europoseł PiS, Tobiasz Bocheński. Rozmowa szybko przybrała intensywny ton, gdy doszło do wymiany zdań między politykiem a dziennikarką. „Nie umówiłem się z panią na egzamin szóstoklasisty, aby odpowiadać 'tak’ lub 'nie’. Umówiliśmy się na rozmowę,” skomentował europoseł, podnosząc głos.
Trump i Ukraina: Medialne Spekulacje
W trakcie audycji poruszone zostały m.in. kwestie związane z wyborami Donalda Trumpa na prezydenta USA oraz sytuacją w Ukrainie. Karolina Lewicka przytoczyła krążące w amerykańskich mediach informacje dotyczące planu Trumpa, który sugerowałby, że Ukraina miałaby ponieść straty terytorialne na rzecz Rosji, aby uniknąć przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej przez następne dwie dekady.
Europoseł stanowczo podkreślił, że powinno się poczekać na oficjalne komunikaty nowego prezydenta, zamiast opierać swoje opinie na przeciekach. „W czasie kampanii wyborczej nie prowadzi się negocjacji pokojowych. Jak na razie mamy tylko spekulacje, które pojawiły się w 'Washington Post’,” zauważył Bocheński.
Polska racja stanu i agresywna polityka wschodnia
Dziennikarka nie odpuściła tematu i zasugerowała, że opisana przez nią propozycja mogłaby być niekorzystna dla Polski. W myśl tej wypowiedzi zapytała polityka o jego zdanie. Bocheński, mówiąc o polskiej racji stanu, podkreślił konieczność odsuwania rosyjskich czołgów jak najdalej od granic: „To jest nasza zasada w kwestii polityki wschodniej.”
Następnie, gdy prowadząca kontynuowała pytania o możliwe zakończenie wojny, polityk wahał się z odpowiedzią, co doprowadziło do zaostrzenia dyskusji. „Pani redaktor ma przygotowaną tezę i stara się mnie w nią wciągnąć. Jeszcze raz podkreślam, że umówiłem się na rozmowę, a nie na egzamin,” stwierdził Bocheński, domagając się przestrzeni na wypowiedź, a następnie zaznaczył, że dla Polski najlepszym rozwiązaniem byłoby zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy, włączając w to Krym.
Czy taka postawa polityka przekona wyborców? Czas pokaże, ale z pewnością emocje w audycji stanowią tylko wierzchołek góry lodowej wciąż trwającego sporu o przyszłość Polski i Ukrainy.
Źródło/foto: Onet.pl
Radek Pietruszka / PAP