Dzisiaj jest 21 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polityczna kontrowersja między PSL a Konfederacją. Oskarżenia o kłamstwo w debacie publicznej

Poseł Konfederacji, Krzysztof Mulawa, zasugerował, że „100 terytorialsów przejechało 140 km z Ciechanowa na Dolny Śląsk tylko na pięć minut konferencji prasowej, a potem wrócili”. Zdaniem polityka miało to być propagandowe działanie rządu. Na te słowa zareagował Miłosz Motyka z PSL, stwierdzając: „To ordynarne kłamstwo. Żołnierze pracowali nad umacnianiem wałów i pomagali mieszkańcom”.

20 września Mulawa na antenie TV Republika ujawnił rzekome sensacyjne informacje dotyczące użycia żołnierzy WOT przez rząd Donalda Tuska. „Dzisiaj terytorialsi przejechali 140 km z Ciechanowa na Dolny Śląsk jedynie na pięć minut konferencji prasowej, a następnie wrócili z powrotem. To fakt. 100 żołnierzy przejechało 280 km” — przekonywał posłaniec, występując w programie publicystycznym.

Na te rewelacje zareagował wiceminister klimatu z PSL, Miłosz Motyka. „Ordynarne kłamstwo. Żołnierze umacniali wały i wspierali mieszkańców. Nie brały udziału w żadnej konferencji prasowej. Proszę pokazać dowody na potwierdzenie swoich słów, w przeciwnym razie niech pan przeprosi za szerzenie nieprawdy” — skomentował w serwisie X.

Poseł Mulawa nie przedstawił dodatkowych szczegółów na temat rzekomego wykorzystania terytorialsów w celach propagandowych. Tego samego dnia, 20 września, w Lwówku Śląskim miała miejsce konferencja prasowa, w której uczestniczyli minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Wśród obecnych byli dowódcy strażaków oraz wojskowi, a nie przedstawiciele WOT.

Kosiniak-Kamysz ogłosił 20 września na posiedzeniu sztabu kryzysowego, że w walce z powodzią uczestniczy obecnie 20 tys. żołnierzy, w tym 13 tys. z jednostek regularnych oraz pozostali z Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodał, że dowódcy postanowili utworzyć kolejne zgrupowanie zadaniowe dla województwa zachodniopomorskiego.

Z kolei w poniedziałek 23 września na terenach dotkniętych powodzią Wojsko Polskie rozpocznie operację pod nazwą Feniks, mającą na celu złagodzenie skutków kataklizmu dla lokalnych społeczności oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury. Operacja skoncentruje się na trzech kluczowych obszarach: odbudowie infrastruktury, ograniczeniu ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparciu ludności cywilnej.

Przeczytaj także:

Polska walczy z powodzią. Wrocław bezpieczny, ale pojawiło się nowe zagrożenie (fakt.pl)

Żona Bartosza Kurka pokazała swój dom po powodzi – wygląda jak pobojowisko (fakt.pl)

Powódź w Polsce. Ludzie w niebezpieczeństwie. Ekspert mówi o szczepieniach (fakt.pl)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie