Donald Tusk i Mateusz Morawiecki to najbardziej znane postacie polityczne w Polsce, co potwierdza najnowszy sondaż przeprowadzony przez firmę Opinia24 dla Radia Zet. Obaj politycy uzyskali wynik na poziomie 98% rozpoznawalności wśród respondentów. Tuż za nimi plasują się Jarosław Kaczyński, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia, którzy zostali rozpoznani przez 97% ankietowanych.
Niskie notowania Karola Nawrockiego
Na końcu stawki w rankingu znalazł się Karol Nawrocki, szef Instytutu Pamięci Narodowej, którego nazwisko zna zaledwie 39% badanych. To wyraźny kontrast w porównaniu do liderów zestawienia, co jeszcze bardziej uwydatnia jego małą popularność w kalejdoskopie politycznym.
Kim są pozostałe postacie w rankingu?
Na kolejnych miejscach uplasowali się Beata Szydło, była premier, oraz Robert Biedroń, europoseł Lewicy, z wynikiem 95% rozpoznawalności. Radosław Sikorski, Krzysztof Bosak i Przemysław Czarnek mają na koncie 92% identyfikacji wśród ankietowanych. Patryk Jaki zaskakuje wynikami na poziomie 88%, a Mariusz Błaszczak zdobywa 87%. Wśród liderów mniejszych ugrupowań wyróżniają się Sławomir Mentzen (81%) i Adrian Zandberg (66%). Na końcu stawki znalazł się mniej znany europoseł Tobiasz Bocheński, który uzyskał 51% rozpoznawalności oraz wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat z 43% poparciem.
Przyszłość Nawrockiego w polityce
Pomimo niskiej rozpoznawalności, doniesienia nieoficjalne wskazują, że Nawrocki może jednak być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Pojawiają się także spekulacje, według których mógłby on wystartować jako „kandydat obywatelski”, nie związany bezpośrednio z żadnym ugrupowaniem politycznym. To rodzi pytania, jak duży wpływ na wyborców będą miały dotychczasowe wyniki badań.
Badanie, które rysuje powyższy obraz, zostało przeprowadzone metodą mixed mode (CATI i CAWI) w dniach 13-18 listopada 2024 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków.
Źródło/foto: Onet.pl Adam Warżawa, Paweł Supernak, Albert Zawada / PAP.