„`html
Rok 2024 okazał się niezwykle intensywny dla policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej na Śląsku. Ich determinacja i zaangażowanie doprowadziły do ujawnienia tysięcy przestępstw oraz rozwiązania wielu skomplikowanych spraw. Wśród osiągnięć śląskich śledczych znalazło się rozbicie mafii śmieciowej, uchwycenie oszustów działających metodą nigeryjską i likwidacja nielegalnej rozlewni perfum.
STATYSTYKI MÓWIĄ WIELE
Według dostępnych danych, w minionym roku policjanci ze Śląska wszczęli rekordowe w kraju postępowania – aż 17,5 tysiąca, stwierdzając tym samym blisko 40 tysięcy przestępstw. To efekt pracy, która przyniosła jeden z najwyższych wskaźników wykrycia wynoszący 75,5%. Choć ogólna liczba przestępstw w Polsce spadła, to przestępczość gospodarcza na Śląsku stanowi ponad 16% wszystkich wykrytych przestępstw w kraju. Oznacza to, że niemal co szósta nielegalna aktywność została ujawniona w tym regionie.
TRUDNE SPRAWY, WIELKIE OSIĄGNIĘCIA
Policjanci z śląskiego garnizonu osiągają najlepsze wyniki w kraju w zakresie zwalczania przestępstw takich jak oszustwa podatkowe, akcyzowe i te na szkodę Unii Europejskiej. Z ponad 8300 stwierdzonych przestępstw w Polsce, około 3850 miało miejsce na Śląsku. Miesiące, a często nawet lata pracy nad tymi sprawami, owocują postawieniem osób odpowiedzialnych przed wymiarem sprawiedliwości.
KTO WYRZUCA ŚMIECI, A KTO ZARABIA NA NICH?
Jednakże jednym z głównych wyzwań pozostaje walka z oszustwami internetowymi. Codziennie dziesiątki osób stają się ofiarami cyberprzestępców, którzy wykorzystują coraz bardziej finezyjne metody manipulacji. W 2024 roku śląscy funkcjonariusze wszczęli blisko 10 tysięcy spraw dotyczących przestępczości internetowej, z czego w całym kraju liczba ta wyniosła niemal 72 tysiące. Mimo sukcesów, takich jak zatrzymanie oszustów działających „na policjanta” w Katowicach i Częstochowie, gdzie ujęto 19-latkę oraz 20-latka planujących wyłudzenie pieniędzy od seniorki, walka z tą formą przestępczości nadal pozostaje wyzwaniem. Część przestępców operuje poza granicami Polski, co dodatkowo utrudnia działania śledczych.
EDUKACJA TO KLUCZ DO BEZPIECZEŃSTWA
W związku z rosnącymi zagrożeniami, kluczowe staje się zwiększenie świadomości obywateli. Apelujemy o rozwagę w kontaktach internetowych oraz ostrożność wobec pozornie atrakcyjnych ofert finansowych i fałszywych wiadomości od „banków” czy tzw. oszustw na „kuriera”.
Śląski garnizon nieprzerwanie utrzymuje status lidera w walce z przestępczością gospodarczą. Policjanci wykryli liczne przestępstwa, a ich działania przynoszą efekty nie tylko lokalnie, ale także w skali całego kraju. Przestępczość gospodarcza to dynamiczna dziedzina, która wymaga ciągłego przystosowywania się do nowo powstających zagrożeń, a praca śląskich funkcjonariuszy jest dowodem na to, że determinacja i profesjonalizm przynoszą realne wyniki.
„`
Źródło: Polska Policja