Wrocławscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą postawili na nogi nielegalny rynek alkoholu i wyrobów tytoniowych, zabezpieczając 1610 litrów spirytusu oraz aż 900 paczek papierosów pozbawionych polskich znaków akcyzy. To wszystko w wynajętym magazynie, który stał się niechlubnym centrum kontrabandy w stolicy Dolnego Śląska. Straty Skarbu Państwa w wyniku tego przestępstwa mogą przekroczyć 134 tysiące złotych. Teraz 57-letni właściciel tego towaru, obywatel Wrocławia, nie ma innego wyboru – czeka go spotkanie z wymiarem sprawiedliwości.
Łańcuch zdarzeń
Na początku grudnia, policjanci, działając na podstawie dokładnych informacji operacyjnych, udali się do jednego z magazynów, które rzekomo skrywało nielegalną produkcję alkoholu i papierosów. Ich podejrzenia potwierdziły się, gdy na miejscu pojawił się mężczyzna, który z zapałem przystąpił do przeładowywania kartonów do swojego auta. To był moment, w którym policja wkroczyła do akcji.
Kontrabanda na widoku
Wkrótce po aresztowaniu, funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna, to pięćdziesięcioletni wrocławianin, bez żenady przyznał się do posiadania skarbów w postaci spirytusu w plastikowych pojemnikach oraz spamującej ilości papierosów. Jak się okazało, mężczyzna miał niezłą strategię na oszczędności – alkohol i tytoń zakupił „okazyjnie” od tajemniczego sprzedawcy.
Niebezpieczne odkrycia
W trakcie przeszukania funkcjonariusze natrafili także na pokaźną sumę gotówki, zarówno w polskich złotych, jak i obcych walutach. Ten emancypacyjny zryw 57-latka nie spotkał się z uznaniem – został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Jego przygoda z kontrabandą, niestety, dobiegnie końca przed sądem, gdzie czekają go poważne zarzuty.
Co dalej?
Podejrzany usłyszał zarzut nielegalnego posiadania alkoholu i wyrobów tytoniowych, co może skutkować karą do trzech lat pozbawienia wolności. Cóż, kolejna lekcja dla miłośników oszustw podatkowych – być może czas pomyśleć o legalnych sposobach zarobku.
st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Źródło: Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP we Wrocławiu.
Źródło: Polska Policja