Brzeszcze, mała miejscowość w powiecie oświęcimskim, znów staje się świadkiem domowej tragedii, a w centrum tej burzy stoi 65-letni mężczyzna, który zamiast być wsparciem dla swojej żony, stał się źródłem jej strachu. Policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach, mając do czynienia z sytuacją, której nikt nie powinien doświadczać, natychmiast wprowadzili procedurę mającą na celu ochronę pokrzywdzonej.
INTERWENCJA POLICJI
W piątek, 27 września, kiedy słońce powoli zachodzi, w jednym z domów w Brzeszczach wybucha awantura. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę, zagrażając swojej 64-letniej żonie, stosując przemoc fizyczną i psychiczną. Reakcja funkcjonariuszy była natychmiastowa – agresor został wyproszony z domu, a wobec niego wprowadzono zakaz zbliżania się do żony oraz kontaktowania się z nią. Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo pokrzywdzonej, również uruchomili procedurę Niebieskie Karty, mającą na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
KONSEKWENCJE PRAWNE
Mężczyzna, eskortowany przez stróżów prawa, opuścił miejsce zamieszkania, a funkcjonariusze poinformowali go o ośrodkach, gdzie może się schronić. Jednocześnie przestrzegli go przed możliwymi konsekwencjami za łamanie wprowadzonych zakazów. W sprawie tej wszczęto także postępowanie karne, ponieważ istnieje podejrzenie znęcania się 65-latka nad żoną. Za takie przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Niektórzy mogą powiedzieć: „To tylko kilka lat”. Jednak dla osoby doświadczającej przemocy, każdy dzień jest walką o przetrwanie.
APEL POLICJI
Wobec niepokojących zjawisk, policjanci zwracają się do wszystkich ofiar przemocy. „Nie czekaj! Przerwij przemoc!” – to ich jasny komunikat. Osoby, które mogłyby być świadkami sytuacji przemocy, a także te, które same ją doświadczają, nie powinny milczeć. Obok organów ścigania, istnieje wiele instytucji oferujących pomoc, takich jak powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki interwencji kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej. Każde zgłoszenie może okazać się krokiem ku lepszemu życiu, a każdy świadek może przyczynić się do zakończenia błędnego koła przemocy.
W nagłych przypadkach warto dzwonić pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy, że współpraca społeczności jest kluczem do tworzenia bezpieczniejszego świata dla tych, którzy czują się zagrożeni w swoich własnych domach.
Źródło: Polska Policja