„`html
Podczas rutynowego patrolu, dzielnicowy z komendy w Kwidzynie natknął się na niepokojące informacje dotyczące możliwego przestępstwa, które mogło dotknąć 74-letnią mieszkankę gminy. Choć kobieta już przekazała ponad 9 tysięcy złotych, to dzięki interwencji policjanta udało się jej uchronić przed większym stratami. Funkcjonariusze tajnej policji szybko zareagowali, zatrzymując tzw. „odbieraka” w momencie, gdy ten czekał na umówione pieniądze w pobliżu lokalnego banku.
Pułapka oszustwa w sieci
We wtorek, będąc w trakcie pełnienia służby, dzielnicowy rozmawiał z jedną z mieszkanek, która opowiedziała mu o ogłoszeniu znalezionym w Internecie. Pod przykrywką bezpiecznej inwestycji, oszustka podpuszczała seniorkę, namawiając ją do wypłacenia oszczędności i przekazania ich kurierowi, który miał przyjechać po pieniądze w środę. Na szczęście czujność funkcjonariusza ocaliła kobietę przed poważną stratą.
Początek kłopotów z „dużym zyskiem”
Oszuści mają swoje sprawdzone metody. Fałszywa doradczyni zapewniała, że inwestycja jest całkowicie bezpieczna i nie niesie ryzyka utraty pieniędzy. Skuszona wizją szybkiego zysku, 74-latka zdecydowała się „zainwestować” pierwszą kwotę. W rozmowie jednak zdradziła, że ma dodatkowe oszczędności, co wzbudziło chciwość oszustki i doprowadziło do planowania kolejnej transakcji.
Ocalona przez czujność
Na szczęście, w odpowiednim momencie, dzielnicowy wszedł do akcji. Gdy tylko wysłuchał historii seniorki, natychmiast uświadomił ją o oszustwie. Policjant powiadomił kolegów z wydziału kryminalnego, którzy zastawili pułapkę na „przedstawiciela firmy”, czekając na umówiony odbiór pieniędzy.
Sprawca w rękach policji
W dniu zaplanowanego transferu, 74-latka była w stałym kontakcie z oszustką, która podała jej rysopis kuriera. Policjanci z łatwością rozpoznali i zatrzymali 42-letniego obcokrajowca, który przyjechał po pieniądze z Warszawy. Oszust, jak się okazało, nie miał zgody na pobyt w Unii Europejskiej i dzisiaj usłyszy zarzuty z tym związane.
Zatrzymaj oszustów!
Przypominamy raz jeszcze, aby z rozwagą podchodzić do wszelkich obietnic szybkiego zysku. W przypadku podobnych telefonów, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie ujawniajmy szczegółów dotyczących posiadanych oszczędności. Nie przekazujmy pieniędzy ani cennych przedmiotów obcym, a także nie udostępniajmy danych osobowych ani haseł do logowania. Pamiętajmy: lepiej być czujnym niż później lamentować nad utraconymi pieniędzmi.
„`
Źródło: Polska Policja