W obronie Ukrainy zginął polski harcerz Igor Paziuk, pochodzący ze Zdołbunowa niedaleko Równego. Informacje na temat jego śmierci zostały opublikowane na profilu społecznościowym Harcerskiego Hufca „Wołyń”, który zaznaczył, że „odszedł pełniąc swój wojskowy obowiązek”. Paziuk pozostawił po sobie dwoje dzieci.
Tragiczne Wieści z Hufca „Wołyń”
W czwartek Harcerski Hufiec „Wołyń” podał smutne wiadomości na Facebooku. „Na Wieczną Wartę odszedł, pełniąc swój wojskowy obowiązek, były drużynowy 18. Zdołbunowskiej Drużyny Harcerzy 'Skała’ im. b-pa A. P. Szeliążka – Igor Paziuk” – brzmi treść komunikatu.
Igor Paziuk zginął w walce podczas obrony Ukrainy w szeregach 128. Samodzielnej Zakarpackiej Górskiej Brygady Szturmowej. Wcześniej służył w 79. Samodzielnej Tawryjskiej Brygadzie Desantowo-Szturmowej.
Osierocone Dzieci
Jak podał portal Belsat, harcerz pozostawił po sobie sześcioletnią Ulanę oraz ośmioletniego Marka.
Symboliczne Znaczenie Śmierci
Igor Paziuk, Polak z ukraińskim obywatelstwem, był instruktorem harcerskim w Ukrainie, w organizacji o nazwie „Wołyń”. Przewodniczący skautowej organizacji Płast, Jurij Juzycz, podkreślił, że „śmierć wołyńskiego harcerza ma wymiar symboliczny”.
„W kontekście rosnącej liczby publikacji podgrzewanych przez rosyjskie pieniądze dotyczących zbrodni wołyńskiej, na froncie poległ Ukrainiec polskiego pochodzenia. Druhu, niech twoja śmierć będzie ostrzeżeniem dla tych, którzy tracą poczucie rzeczywistości. Wiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę, że obecnie toczy się prawdziwa walka o wolność nas wszystkich. Czuwaj!” – pisał ukraiński działacz skautowy, dodając link do zbiórki finansowej na rzecz rodziny poległego.
Harcerski Hufiec „Wołyń”
Harcerski Hufiec „Wołyń” jest jedną z wielu organizacji harcerskich działających poza Polską, które funkcjonują niezależnie od Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Organizacje te angażują się w wychowanie młodzieży polskiego pochodzenia metodą harcerską, pielęgnując jednocześnie ducha patriotyzmu zarówno polskiego, jak i ukraińskiego.
Według informacji Belsatu, hufiec „Wołyń” dba także o zachowanie pamięci o polskiej ludności regionu, m.in. poprzez działania związane z renowacją opuszczonych cmentarzy i miejsc pamięci ofiar rzezi wołyńskiej.
Harcerskie ruchy polskie w Ukrainie oraz ukraiński Płast wspierają walkę swojego kraju z rosyjską inwazją, zarówno w sposób symboliczny, jak i materialny. Liczne grono byłych polskich harcerzy wstąpiło do Sił Zbrojnych Ukrainy, część z nich została zmobilizowana, a inni zdecydowali się na ochotniczą służbę.
Źródło/foto: Interia