Zmiany w rządzie zapowiadane przez premiera Donalda Tuska wywołują burzliwe reakcje w społeczeństwie. Sondaż Instytutu Badań Pollster, wykonany dla „Super Expressu”, ujawnia, że aż 52 proc. respondentów krytykuje działania Pauliny Hennig-Kloski, minister klimatu i środowiska. Z kolei 48 proc. badanych uważa, że Radosław Sikorski, szef MSZ, powinien nadal pełnić swoją funkcję.
PAULINA HENNIG-KLOSKI NA CZOŁÓWCE LISTY
Paulina Hennig-Kloski oraz minister zdrowia Izabela Leszczyna znalazły się w czołówce polityków, których Polacy najchętniej widzieliby usuniętych z rządu. Tylko 22 proc. badanych opowiedziało się za pozostawieniem Hennig-Kloski na stanowisku, co może sugerować, że przed nią trudne zadanie odbudowy zaufania społecznego.
RADYKALNE ZMIANY W RZĄDZIE
Premier Tusk na początku lutego zapowiadał zdecydowane zmiany w składzie rządu, obiecując, że nastąpi redukcja liczby ministrów, co sprawi, że polski rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie. „To będzie zmiana systemowa” – mówił szef rządu, co może sugerować, że skala planowanych reform będzie dość znaczna.
MINISTERSTWO ROLNICTWA POD LUPĄ
Innym ministrem, który znalazł się pod ostrzałem krytyki, jest Czesław Siekierski, kierujący resortem rolnictwa. Aż 48 proc. respondentów sądzi, że powinien ustąpić ze swojego stanowiska, a tylko 22 proc. uważa, że powinien pozostać.
IZABELA LESZCZYNA POD PRESJĄ
Również minister zdrowia Izabela Leszczyna nie ma powodów do optymizmu. Według sondażu, 53 proc. Polaków opowiada się za jej dymisją, podczas gdy tylko 28 proc. chce, aby pozostała na czołowej pozycji w tak kluczowym resorcie.
RADOSŁAW SIKORSKI – POZYTYWNY AKCENT
W kontraście do pozostałych ministrów, Radosław Sikorski cieszy się znacznym poparciem społecznym. 48 proc. ankietowanych opowiada się za jego dalszym urzędowaniem, co czyni go jednym z najlepiej ocenianych członków rządu. Na fali zaufania znajduje się także Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON, który zdobył aprobatę 42 proc. respondentów.
MIESZANE OCENY INNYCH MINISTRÓW
Nieco mniej zaufania otrzymali minister sprawiedliwości Adam Bodnar (41 proc.) oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak (40 proc.), co podkreśla, że sytuacja w rządzie jest dynamiczna i może wkrótce ulec dalszym zmianom.
Sondaż przeprowadzono w dniach 8-10 lutego, na próbie 1077 dorosłych Polaków, co daje wgląd w realne nastroje społeczne wobec aktualnej władzy.
Źródło/foto: Onet.pl, Andrzej Iwańczuk/Reporter / East News