Nowy sondaż przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski ujawnia, że Polacy w 2025 roku najbardziej obawiają się obniżenia bezpieczeństwa kraju oraz konfliktów międzynarodowych. Aż 46,9% ankietowanych dostrzega w tym poważne zagrożenie. Tuż za tymi obawami znalazły się kwestie związane z kryzysem energetycznym i wysokimi cenami energii, które równie często wskazywane są przez 46,7% respondentów.
NIStable sytuacja polityczna i społeczne napięcia
Dodatkowo, Polaków niepokoi niestabilność polityczna oraz nowe konflikty społeczne – te zagrożenia wymieniło 41,1% badanych. Również problem z dostępem do służby zdrowia spędza sen z powiek co trzeciemu ankietowanemu (33,5%), a niemal tyle samo (33,2%) boi się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju.
Inne zasygnalizowane obawy to ograniczenie wolności mediów i praw obywatelskich (24,9%), wzrost bezrobocia i kłopoty na rynku pracy (12,8%), zmiany klimatyczne (9,9%), a także napięcia w relacjach z Unią Europejską (6,1%).
Preferencje wyborcze a obawy społeczeństwa
Warto zaznaczyć, że odpowiedzi ankietowanych różnią się w zależności od ich preferencji politycznych. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości głównie niepokoja się kryzysem energetycznym oraz dostępnością do służby zdrowia, które wskazało odpowiednio 49% i 48% z nich. Natomiast elektorat Koalicji Obywatelskiej występuje z obawami o obniżenie bezpieczeństwa i konflikty międzynarodowe (74%).
Największe zaniepokojenie związane z kryzysem energetycznym i wysokimi cenami energii wyrażają w szczególności wyborcy Trzeciej Drogi (Polska 2050 – Polskie Stronnictwo Ludowe), wśród których 91% jest zdania, że jest to kluczowy problem. Ewentualne skutki niestabilności politycznej oraz nowe konflikty społeczne obawiają się także zwolennicy Nowej Lewicy (91%).
Kto najbardziej obawia się ograniczenia wolności?
Najsilniejsze obawy dotyczące ograniczania wolności mediów i praw obywatelskich wyrażają wyborcy Konfederacji – aż 87% z nich dostrzega to zagrożenie. Widać więc, że obawy Polaków są zróżnicowane, a ich przyczyny silnie związane z preferencjami politycznymi. W obliczu nadchodzących wyzwań, istotne staje się wsłuchiwanie w głos obywateli oraz podejmowanie działań mających na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa w kraju.
Źródło/foto: Interia