Czy Polacy mają wiarę w efektywność artykułu 5. NATO? Uczestnicy badania UCE Research na zlecenie Onetu mieli szansę ocenić tę kwestię. Okazuje się, że ponad połowa z nich wierzy w realizację kluczowego zapisu Traktatu Północnoatlantyckiego, który zakłada wzajemną obronę państw członkowskich. Największe wątpliwości dotyczące tej kwestii mają wyborcy Konfederacji oraz Lewicy.
Międzynarodowa niestabilność z powodu polityki USA
Sytuacja na arenie międzynarodowej jest bardzo niepewna, zwłaszcza w kontekście kontrowersyjnej polityki Donalda Trumpa. Prezydent USA niejednokrotnie podkreślał, że będzie wspierał NATO, o ile państwa Sojuszu zwiększą swoje wydatki obronne do około 5 proc. PKB.
– To my chronimy ich, oni nie chronią nas. Nie jestem pewien, czy powinniśmy cokolwiek wydawać, ale z pewnością powinniśmy im pomagać. Wydatki na obronność powinny wzrosnąć z 2 do 5 proc. – mówił Trump.
Obecnie żaden kraj NATO nie osiągnął tego wskaźnika, a najbliżej jest Polska, która planuje przeznaczyć w tym roku 4,7 proc. swojego PKB na obronność. Pojawiają się zatem obawy, że groźby Trumpa mogą stać się realne, a w przypadku zagrożenia Stany Zjednoczone mogą nie zareagować zgodnie z artykułem 5. NATO.
Opinia Polaków o artykule 5 NATO
Onet przeprowadził badanie wśród Polaków, pytając ich o wiarę w efektywność artykułu 5 NATO. Ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że nie ma powodów do obaw. Wśród odpowiedzi, 19,3 proc. respondentów zadeklarowało „zdecydowanie tak”, a 40,9 proc. „raczej tak”. Z kolei 25,1 proc. badanych było sceptycznych; 5,7 proc. odpowiadając „zdecydowanie nie”, a 19,4 proc. „raczej nie”. Warto zaznaczyć, że 14,7 proc. nie miało wyrobionej opinii w tej sprawie.
Jak różne ugrupowania oceniają sytuację?
W szczególności wyborcy Prawa i Sprawiedliwości wykazują największą wiarę w zobowiązania NATO — aż 68 proc. z nich wyraziło zgodę ze stwierdzeniem o efektywności artykułu 5. Tuż za nimi znajdują się sympatycy Koalicji Obywatelskiej (66,4 proc.) oraz Trzeciej Drogi (65,1 proc.).
Co ciekawe, wyborcy dwóch skrajnych partii w Polsce, czyli Konfederacji i Lewicy, wydają się być mniej optymistyczni. Wiarę w moc artykułu 5 wyraża tylko 55,8 proc. zwolenników Konfederacji oraz 54 proc. sympatyków Lewicy. Wśród wyborców pierwszej partii 9,1 proc. zadeklarowało „zdecydowanie nie”, a w przypadku Lewicy tylko 1,6 proc. jest tak skrajnie sceptycznych.
Podsumowując, Polska wciąż staje przed pytaniem o zdolność NATO do zapewnienia bezpieczeństwa, a odpowiedzi Polaków na to zagadnienie odzwierciedlają różnorodność poglądów politycznych w kraju. W obliczu zmiennej rzeczywistości geopolitycznej, wrodzona niepewność stała się nową normą.