Ponad połowa Europejczyków postrzega Donalda Trumpa jako „wroga Europy”, co wynika z sondażu przeprowadzonego w ośmiu największych krajach Starego Kontynentu oraz w Danii. Niewiele mniej osób ma zdanie, że prezentuje on „autorytarne tendencje” i zachowuje się jak „dyktator”. Również bliski współpracownik amerykańskiego przywódcy, Elon Musk, budzi w Europie wątpliwości.
Niepewność w Europejskich Serduszkach
Wyniki badania, opublikowane przez Politico, pokazują, że 51 proc. respondentów dostrzega w Trumpie zagorzałego sceptyka wobec Unii Europejskiej, utożsamiając go z wrogością wobec Wspólnoty. Badanie zlecone przez Le Grand Continent oraz Cluster 17 przeprowadzono na 10 tys. osobach w dniach 11-14 marca. Z wyników wynika, że jeszcze więcej, bo 63 proc. uczestników, uważa, że prezydentura Trumpa doprowadziła do mniejszego bezpieczeństwa na świecie.
Demokratyczne Zasady Pod Znakiem Zapytania
Tylko 13 proc. Europejczyków wierzy, że Trump szanuje zasady demokratyczne. Wśród badanych, 43 proc. dostrzega jego autorytarne tendencje, a blisko 39 proc. ocenia go jako kogoś, kto zachowuje się jak dyktator. Na cenzurowanym jest także Elon Musk, którego bliskość wobec Trumpa sprawia, że 80 proc. mieszkańców badanych krajów wyraża brak zaufania do niego. W dodatku niemal połowa respondentów z Belgii, Danii i Francji popiera bojkot samochodów elektrycznych marki Tesla.
Wojenne Obawy i Własna Bezpieczeństwo
W obliczu niepewności geopolitycznej, 55 proc. ankietowanych stwierdziło, że istnieje wysokie ryzyko wystąpienia konfliktu zbrojnego na terenie Unii Europejskiej w najbliższych latach. Największe obawy w tej kwestii wyrażają mieszkańcy Rumunii (74 proc.) oraz Polski (71 proc.), chociaż ci ostatni generalnie wydają się nieco bardziej ufać Trumpowi niż obywatele krajów zachodnioeuropejskich.
Samodzielność Unii i Natężenie Kontrowersji
Tylko 10 proc. ankietowanych uważa, że UE może polegać na USA w zakresie bezpieczeństwa i obrony, podczas gdy 70 proc. opowiada się za tym, że Wspólnota musi stawiać na własne siły. Podzielone są również opinie na temat tego, czy bezpieczeństwo powinno zapewniać wojsko narodowe, czy też wspólne europejskie siły zbrojne. Większość krajów opowiada się za drugim rozwiązaniem, co może świadczyć o rosnącej potrzebie samodzielności w obliczu globalnych zagrożeń.
Te wyniki sondażu jednoznacznie podkreślają nie tylko obawy, ale również niezadowolenie Europejczyków wobec amerykańskich liderów, co może mieć dalekosiężne konsekwencje dla transatlantyckich relacji.
Źródło/foto: Polsat News