Nowe wyniki badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski ukazują, w jaki sposób Polacy postrzegają efekty zmian w jakości swojego życia po objęciu władzy przez obecną koalicję rządzącą. Z sondażu wynika, że aż 52,9 proc. uczestników uważa, iż życie w Polsce stało się trudniejsze od momentu przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska.
POZIOM ZADOWOLENIA Z ŻYCIA
Respondenci zostali zapytani o wpływ wydarzeń politycznych w roku 2024 na ich codzienność. 32,6 proc. z nich stwierdziło, że ich sytuacja życiowa poprawiła się; w tym 10,4 proc. oceniło, że jest „zdecydowanie łatwiej”, a 22,2 proc. wskazało na „raczej łatwiejszą” zmianę. Wybory te nie są jednak zgodne z opinią większości, bo 52,9 proc. ankietowanych z kolei twierdzi, że ich życie stało się „raczej trudniejsze” (35,5 proc.) lub „zdecydowanie trudniejsze” (17,4 proc.). 14,5 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
PREFERENCJE POLITYCZNE A JAKOŚĆ ŻYCIA
Oceniając jakość życia w Polsce, ankietowani wykazują silny związek ze swoimi preferencjami politycznymi. Wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości aż 92 proc. ocenia sytuację jako gorszą, w tym 36 proc. dostrzega, że życie jest „zdecydowanie trudniejsze” niż w czasach rządów poprzedników. Z kolei 56 proc. zwolenników aktualnej koalicji rządzącej widzi zmiany na lepsze. Co ciekawe, nawet wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej 29 proc. badanych wyraziło swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji, a 15 proc. zadeklarowało brak jednoznacznej opinii.
OPINIE W POZOSTAŁYCH GRUPACH
Wśród innych wyborców zdania także są podzielone. 22 proc. pytanych stwierdziło, że po zmianie władzy życie stało się „raczej łatwiejsze”, 11 proc. odczuwa, że „raczej trudniejsze”, natomiast 28 proc. zareagowało stwierdzeniem, że „zdecydowanie trudniejsze”. Aż 39 proc. badanych nie potrafiło określić swojej opinii w tej kwestii.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI i CAWI w dniach 20-22 grudnia 2024 roku, obejmując reprezentatywną próbę 1000 osób. Czy te wyniki wskazują na zbliżającą się zmianę nastrojów społecznych? Czas pokaże, czy dla Polaków rzeczywiście czeka na nas „lepsze jutro” czy tylko gra na emocjach.
Źródło/foto: Onet.pl Albert Zawada, Marcin Obara / PAP.