Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polacy dzielą się opiniami: Co powinno zrobić PKW w odniesieniu do działań PiS?

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez agencję SW Research dla „Rzeczpospolitej”, Polacy wyrazili swoje zdanie na temat konfliktu pomiędzy Państwową Komisją Wyborczą a Sądem Najwyższym. Aż 32,6 proc. uczestników sondażu stwierdziło, że PKW powinna uwzględnić orzeczenie SN dotyczące sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. W analizie wyników zwrócono uwagę na różnice w poglądach w zależności od płci i wieku, a także na to, że blisko 40 proc. respondentów nie miało wiedzy na temat tej sprawy lub nie wyrobiło sobie zdania.

Odwołanie Prawa i Sprawiedliwości

W zeszłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym uwzględniła apelację PiS, w związku z decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, która odmówiła przyjęcia sprawozdania finansowego partii za kampanię wyborczą 2023 roku. Wydane orzeczenie obliguje PKW do zaakceptowania tego sprawozdania.

Warto jednak podkreślić, że status Izby Kontroli Nadzwyczajnej jest kwestionowany przez niektórych członków rządu. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka uznały, że ta Izba nie może być traktowana jako sąd, ze względu na nieprawidłowy sposób powoływania jej członków, co jest wynikiem reformy Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej w czasach rządów PiS.

Przerwa w obradach PKW

W związku z niejasnym statusem Izby, Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o zawieszeniu obrad dotyczących decyzji tej Izby, oczekując na wyjaśnienie kwestii jej legalności. W tym kontekście, mieszkańców Polski zapytano, czy PKW powinna uwzględnić orzeczenie SN.

Respondenci odpowiedzieli na pytanie: „Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego dotyczące odrzucenia sprawozdania finansowego PiS?”. 32,6 proc. ankietowanych uznało, że PKW powinna uwzględnić to orzeczenie, podczas gdy 28,3 proc. ma przeciwne zdanie. Ponadto, 22,7 proc. nie ma zdania na ten temat, a 16,4 proc. respondentów w ogóle nie zna tej sprawy.

Różnice między płciami i wiekiem

Interesujące są także różnice w opiniach wśród kobiet i mężczyzn. W grupie kobiet, 30,6 proc. uznało, że PKW powinna uwzględnić decyzję Izby SN, podczas gdy 21,3 proc. jest temu przeciwna. Wśród mężczyzn sytuacja jest odwrotna: 36,3 proc. sądzi, że PKW nie powinna wziąć pod uwagę orzeczenia Izby, a 34,9 proc. twierdzi, że powinna. Co więcej, wśród mężczyzn 17,8 proc. nie miało zdania, podczas gdy wśród kobiet ten odsetek wynosi 27 proc. Warto również zwrócić uwagę, że 11 proc. mężczyzn oraz 21,1 proc. kobiet zadeklarowało, że nie słyszało o tej sprawie.

Różnice poglądów można zaobserwować również wśród osób w różnych grupach wiekowych. Największe poparcie dla uwzględnienia orzeczenia SN wyrażają badani w przedziale 35-49 lat (41,3 proc.), podczas gdy wśród osób powyżej 50 roku życia przeciwne zdanie ma 39,1 proc. respondentów. W miastach liczących od 20 do 99 tys. mieszkańców 39 proc. osób opowiedziało się za uwzględnieniem orzeczenia, a najmniej, bo 24,9 proc. mieszkańców miast poniżej 20 tys. mieszkańców, podziela tę opinię.

Badanie zrealizowano przez SW Research w dniach 17-18 grudnia 2024 roku, obejmując próbę 800 internautów powyżej 18. roku życia, przy zastosowaniu metody losowo-kwotowej.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie