Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polacy dzielą się opiniami: Co powinna uczynić PKW wobec działań PiS?

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” Polacy wyrazili swoje opinie na temat sporu pomiędzy Państwową Komisją Wyborczą (PKW) a Sądem Najwyższym (SN). 32,6% uczestników wyraziło przekonanie, że PKW powinna uwzględnić orzeczenie SN dotyczące sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Warto zauważyć, że opinie badanych są zróżnicowane, szczególnie w kontekście płci i wieku. Ponadto blisko 40% respondentów w ogóle nie miało wiedzy na temat tej sprawy lub nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska.

W ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN przychyliła się do odwołania PiS w związku z decyzją PKW, która wcześniej odrzuciła sprawozdanie finansowe partii za kampanię wyborczą 2023 roku. Orzeczenie to obliguje PKW do akceptacji sprawozdania PiS.

Jednakże status Izby Kontroli Nadzwyczajnej jest kontrowersyjny, co podkreślają członkowie rządu. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazały, że Izba SN nie spełnia wymaganych standardów sądowych z powodu nieprawidłowego wyznaczenia jej członków, co jest konsekwencją reformy Krajowej Rady Sądownictwa z czasów rządów PiS.

W związku z niejasnościami dotyczącymi statusu Izby Kontroli, PKW wstrzymała prace nad decyzją tej Izby do momentu rozwiązania problemów związanych z jej funkcjonowaniem. Aby poznać zdanie Polaków na temat postępowania PKW, zadano im pytanie: „Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie odrzucenia sprawozdania finansowego PiS?”

OPINIE POLAKÓW NA TEMAT DECYZJI PKW

Według wyników badania, 32,6% ankietowanych opowiedziało się za uwzględnieniem orzeczenia Izby SN. Przeciwnego zdania było 28,3% respondentów, natomiast 22,7% nie miało zdania w tej kwestii, a 16,4% nigdy nie słyszało o tym problemie.

Interesujące jest to, że w grupie kobiet 30,6% opowiedziało się za uwzględnieniem decyzji SN, podczas gdy 21,3% miało opinię odmienną. W grupie mężczyzn sytuacja wygląda inaczej, ponieważ 36,3% uważa, że PKW powinna zignorować orzeczenie, a 34,9% opowiada się za jego uwzględnieniem. Również różnice w zdaniach zauważalne są w różnych grupach wiekowych, gdzie 41,3% osób w przedziale wiekowym 35-49 lat uważa, że PKW powinna uznać orzeczenie SN.

RÓŻNICE W ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ

W ostatnich grupach wiekowych z kolei najwięcej sprzeciwu wobec decyzji PKW widocznego jest wśród osób powyżej 50. roku życia, gdzie 39,1% badanych było przeciwnych uwzględnieniu orzeczenia. Mieszkańcy większych miast również wykazują większą skłonność do akceptacji orzeczenia, z poparciem na poziomie 39% wśród osób z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców, co kontrastuje z jedynie 24,9% mieszkańców małych miejscowości.

Badanie przeprowadzone przez agencję SW Research miało miejsce w dniach 17-18 grudnia 2024 roku, a wzięło w nim udział 800 internautów powyżej 18. roku życia, wybranych losowo przy użyciu metody kwotowej.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie