Sylwestrowa noc przyniesie najcieplejsze temperatury wzdłuż wybrzeża, natomiast w górach będzie znacznie chłodniej, co wskazuje prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nad morzem w ostatni dzień roku temperatura sięgnie 4 stopni Celsjusza. Osoby zamierzające spędzić Sylwestra w górach muszą pamiętać, by ubrać się znacznie cieplej, jak podkreślił Michał Ogrodnik, synoptyk IMGW.
Przewidywania pogody na noc sylwestrową
Najgorsze warunki pogodowe z opadami deszczu i silnym wiatrem będą na północy kraju. W miarę przesuwania się w stronę południa, zjawisk będzie coraz mniej, choć miejscami temperatura będzie znacznie niższa. Jak zauważył Ogrodnik, „na północy Polski przewiduje się duże zachmurzenie i opady deszczu, podczas gdy w centralnych rejonach, czyli od Wielkopolski przez Łódź po Mazowsze, zachmurzenie będzie umiarkowane”. Najładniejsza aura zapowiada się na południu naszego kraju, gdzie od Dolnego Śląska, przez Górny Śląsk, po Podkarpacie, noc może być bezchmurna, ale istnieje ryzyko powstania mgieł ograniczających widoczność do 500 m.
Temperatury i wiatr
W kotlinach górskich prognozowane są najniższe temperatury, osiągające nawet minus 6 stopni Celsjusza, co oznacza, że wybierając się tam na Sylwestra, warto zainwestować w ciepłe ubrania. W centralnej Polsce rządzić będą nieco wyższe temperatury, w okolicach minus 1 stopnia, a na Mazowszu będzie to około 2 stopni. Najcieplejsza noc nad morzem, z temperaturą do 4 stopni Celsjusza, przyciągnie wielu miłośników imprez na świeżym powietrzu.
Wiatr, umiarkowany i miejscami porywisty, w nocy osiągnie na wybrzeżu prędkość do 85 km/h, a w obszarach podgórskich Sudetów mogą sięgać do 80 km/h. Pomimo że na południu mogą pojawić się marznące mgły, co stwarza zagrożenie dla kierowców przez śliskie nawierzchnie, to wiatr ma południowo-zachodni kierunek, co również wpłynie na odczucie chłodu.
Prognoza na Nowy Rok
W Nowy Rok najładniejsze warunki pogodowe zapowiadają się na południowym wschodzie Polski, gdzie słońca ma być najwięcej, a zachmurzenie minimalne. W pozostałych regionach możemy spodziewać się umiarkowanego i dużego zachmurzenia, a szczególnie na północy kraju, gdzie będą występować opady deszczu oraz silny wiatr.
Na zachodzie oraz południu Polski termometry mogą wskazywać nawet 7-8 stopni Celsjusza, natomiast w centralnych rejonach to około 6 stopni, podczas gdy na wschodzie termometry mogą pokazywać jedynie od 1 do 3 stopni. Warto mieć na uwadze, że odczuwalna temperatura może być znacznie niższa. W środę prognozowane maksymalne temperatury wyniosą: 4 st. C w Białymstoku, 5 st. C w Olsztynie, 6 st. C w Gdańsku, zaś na zachodzie, we Wrocławiu oraz Poznaniu możemy się spodziewać 7 st. C.
Źródło/foto: Polsat News