Wydawałoby się, że każdy z nas zasługuje na bezpieczną podróż, a jednak problem nietrzeźwych kierowców nadal nie daje o sobie zapomnieć. Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do trzech lat. Jednak to nie tylko sankcje prawne są kluczowe, ale przede wszystkim skala tragedii, które wynikają z nieodpowiedzialnych decyzji prowadzących. Dolnośląska policja nie ustaje w wysiłkach, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, eliminując z ruchu osoby, które postanowiły wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu.
Walka z Nietrzeźwymi Kierowcami
W miniony wtorek, 17 grudnia br., dolnośląscy funkcjonariusze przeprowadzili kolejne wojewódzkie działania pod hasłem „Trzeźwość”. Głównym celem akcji było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach poprzez zwalczanie problemu jazdy pod wpływem alkoholu. W trakcie kontroli, policjanci przebadali 15 723 kierujących, z czego 14 osób prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości, a 18 wsiadło „za kółko” po spożyciu alkoholu. Co gorsza, 12 kierowców zostało także poddanych badaniu na obecność narkotyków – aż 9 osób okazało się pod ich wpływem.
Niebezpieczne Działania
Również zatrważające jest to, że 8 kierowców zostało zatrzymanych pomimo orzeczonego zakazu sądowego. Jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale również prawnie zabroniona. Nasza koordynacja ruchowa jest niezwykle istotna podczas kierowania pojazdem, ponieważ większość informacji, które odbieramy, jest wzrokowa. Substancje takie jak alkohol znacznie osłabiają zdolności motoryczne, wydłużają reakcję, pogarszają wzrok oraz zdolność oceniania odległości i prędkości. Te negatywne skutki mogą prowadzić do katastrofalnych w skutkach zdarzeń drogowych.
Odpowiedzialność na Drodze
Zanim wsiądziesz za kierownicę, zastanów się – czy warto ryzykować życie swoje i innych? Nie pij alkoholu, jeśli zamierzasz prowadzić. Nie przekonuj innych do spożywania alkoholu przed jazdą i nie daj się namówić na podróż z osobą, która piła. Pamiętaj, że jedynym wiarygodnym sposobem na sprawdzenie stężenia alkoholu we krwi jest badanie wykonane na legalizowanym przyrządzie. Taką możliwość masz m.in. w jednostkach policji. Właściwe działania mogą uratować życie – nie tylko twoje.
st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Źródło: Polska Policja