Między Izraelem a Hamasem miała miejsce już piąta tura wymiany jeńców, odbywająca się w ramach trwającego zawieszenia broni w Strefie Gazy. W sobotę Hamas uwolnił trzech izraelskich zakładników, którzy byli w niewoli od 2023 roku. Z kolei Izrael zrealizował zwolnienie 183 Palestyńczyków, w tym wielu więźniów skazanych na długie wyroki.
Uwolnieni Izraelczycy i ich dramatyczne historie
W sobotę Hamas pozwolił na wydanie trzech izraelskich zakładników w ramach międzynarodowego porozumienia o zawieszeniu broni. Jak informuje NBC News, uwolnieni to Eli Szarabi (52 lata), Or Lewi (34 lata) oraz Ohad Ben Ami (56 lat). Przed ich uwolnieniem bojownicy zmusili ich do wystąpienia na scenie oraz pozowania do zdjęć z uzbrojonymi członkami grupy. Każdy z mężczyzn miał na sobie kombinezon i trzymał certyfikat potwierdzający ich uwolnienie.
56-latek oraz 52-latek zostali porwani 7 października 2023 roku w kibucu Beeri, w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, podczas brutalnego ataku Hamasu. Ohad Ben Ami, który został uprowadzony razem z żoną, doczekał się jej uwolnienia w listopadzie podczas krótkiego rozejmu, natomiast żona i dwie nastoletnie córki Eli Szarabiego zginęły w wyniku ataku. Or Lewi został porwany podczas festiwalu muzycznego Supernova, w trakcie którego zginęła jego żona.
Stan zdrowia uwolnionych i reakcje władz Izraela
Jak podano, izraelskie wojsko odebrało mężczyzn od przedstawicieli organizacji Czerwonego Krzyża i przewiozło ich do szpitala. Prezydent Izraela, Icchak Hercog, opisał „uroczystość” ich uwolnienia jako „cyniczne i okrutne widowisko”. Zwrócił uwagę, że uwolnieni byli w opłakanym stanie – wychudzeni i osłabieni po 491 dniach w niewoli.
Premier Izraela, Binjamin Netanjahu, również skrytykował sytuację mężczyzn, wskazując na „wielokrotne naruszenia” porozumienia o zawieszeniu broni przez Hamas, nie ujawniając jednak szczegółów, co do tych naruszeń.
Izraelska strona wymiany zakładników
Izrael w ramach wymiany uwolnił 183 Palestyńczyków. Według British Broadcasting Corporation (BBC), spośród nich ponad 72 osoby odbywały kary dożywotnie lub długoterminowe, a reszta została zatrzymana podczas konfliktu w Strefie Gazy. Palestyńska organizacja zajmująca się prawami więźniów podkreśliła, że wszyscy uwolnieni potrzebują niezbędnej opieki medycznej po brutalnych traktowaniach, których doświadczyli w ostatnich miesiącach.
Wojna trwająca od 15 miesięcy
Ostatnia wymiana jeńców miała miejsce w ramach zawieszenia broni, które obowiązuje od 19 stycznia 2023 roku. Do tej pory w czterech wcześniejszych turach uwolniono 601 osób. Ta faza porozumienia ma trwać do początku marca. Konflikt w Strefie Gazy, który trwa już od 15 miesięcy, rozpoczął się po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 roku, w wyniku którego życie straciło około 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych. Obecnie w Strefie Gazy przetrzymywanych jest jeszcze 73 zakładników, z czego izraelska armia donosi, że co najmniej 34 z nich nie żyją.
Źródło/foto: Polsat News