Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

PiS traci kontrolę w Radzie Mediów Narodowych po wyborze nowego członka

Sejm podjął decyzję o powołaniu posła KO, Wojciecha Króla, do Rady Mediów Narodowych, zastępując tym samym odwołanego w październiku Krzysztofa Czabańskiego. Nowa nominacja, zgłoszona przez rządzącą koalicję, wpłynie na układ sił w RMN, umożliwiając utratę większości przez przedstawicieli PiS. Król skomentował możliwość współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz odniósł się do przyszłości mediów publicznych.

W głosowaniu nad jego kandydaturą wsparło go 234 posłów, przy 24 głosach przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Podczas debaty Joanna Lichocka z PiS ogłosiła, że jej partia zrezygnuje z głosowania.

NOVY SKŁAD I PRZYSZŁOŚĆ RMN

Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, w skład tej instytucji wchodzi pięć osób wybieranych na kadencje trwające sześć lat. Sejm nominuje trzy osoby, a dwie wskazuje prezydent RP po konsultacjach z największymi opozycyjnymi klubami parlamentarnymi.

W wywiadzie dla PAP, Król poinformował, że marszałek Sejmu wkrótce podejmie decyzję o zwołaniu pierwszego posiedzenia nowej Rady. Jak zaznaczył, obradom przewodniczyć będą członkowie RMN, którzy sami dokonają wyboru przewodniczącego. Król wyraził nadzieję, że będzie mógł wpłynąć na pozytywne zmiany w mediach publicznych w trakcie swojej kadencji.

PRZYSZŁOŚĆ RADY MEDIÓW NARODOWYCH

Na pytanie, czy RMN będzie zmierzać do likwidacji tej instytucji, Król odpowiedział, że taka decyzja nie jest planowana w najbliższym czasie. Likwidacja wymagałaby zmiany przepisów i podpisu prezydenta. Król podkreślił, że zmiany w RMN mają być częścią nowej ustawy medialnej, a ich wprowadzenie uzależnione jest od wyników przyszłych wyborów prezydenckich. Zauważył, że Andrzej Duda zakończy swoją kadencję w sierpniu przyszłego roku, co daje pewną perspektywę na ewentualne reformy.

W kontekście współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Król przyznał, że dialog będzie konieczny, mimo że stanowiska obu instytucji mogą być diametralnie różne. W jego ocenie, fakt, że KRRiT kierowana jest przez osobę, która ma inne poglądy na temat mediów publicznych, nie powinien przeszkadzać w prowadzeniu rozmów.

NOWE OSOBY W RMN

Przypomnijmy, że Czabański, który wcześniej przewodniczył Radzie, został odwołany 11 października, kiedy sejmowa opozycja przesłała argumenty, że naruszał zakaz łączenia funkcji w Radzie z działalnością w podmiocie medialnym. Rada Instytutu Lecha Kaczyńskiego miała rzekomo wpływ na działalność jego spółek, w tym na Telewizję Republika.

Obecnie w RMN zasiadają cztery osoby: Piotr Babinetz, Joanna Lichocka (oboje wybrani przez PiS), a także Robert Kwiatkowski i Marek Rutka, którzy reprezentują prezydenta. Powołanie Króla zmienia równowagę sił w Radzie, z której członkowie PiS tracą przewagę.

ŻYCIOPIS WOJCIECHA KRÓLA

Wojciech Król, urodzony 22 kwietnia 1985 r., ma za sobą bogate doświadczenie zawodowe w branży medialnej. Ukończył studia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie zdobył wiedzę w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej.

Rozpoczynał jako instruktor teatralny, a następnie pracował w różnych stacjach radiowych i telewizyjnych. Po kilku latach w branży, Król został rzecznikiem prezydenta Mysłowic, a następnie objął stanowisko dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego. Od 2015 roku pełni rolę posła, będąc obecnie wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie