Jarosław Kaczyński oraz Patryk Jaki podpisali umowę, która ma na celu połączenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. W dokumencie można znaleźć dziesięć kluczowych punktów dotyczących przyszłości obu ugrupowań.
ZAPOWIEDŹ NOWEJ KONSTYTUCJI
Liderzy zjednoczonych partii zapowiedzieli prace nad nową konstytucją, która ma przywrócić ład ustrojowy w kraju. W kontekście Unii Europejskiej planują „asertywną politykę” oraz ochronę polskiej suwerenności. Deklarowali również, że w przypadku zmian w traktatach unijnych, będą dążyć do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum, aby uniknąć ich wdrożenia w Polsce.
KONTYNUACJA PROGRAMÓW SPOŁECZNYCH
Wśród postulatów znajdują się również kontynuacja programów społecznych oraz zdecydowane odrzucenie Zielonego Ładu. Władze zapowiadają przywrócenie pełnej wolności dla obywateli, w tym wolności słowa, wyboru środka transportu, mieszkania oraz źródeł ogrzewania.
OBRONA WALUTY NARODOWEJ
W dokumencie pojawiły się też obietnice dotyczące obrony waluty narodowej oraz walki z zakazem używania gotówki. Dodatkowo, PiS chce odrzucić ideologię gender, zbudować dobre relacje z USA oraz rozliczyć „ekipę Tuska”.
SENTYMENTY I JEDNOŚĆ
Po podpisaniu deklaracji, Jarosław Kaczyński podkreślił, że były pewne wątpliwości, które jednak powinny zostać rozwiane dzięki wystąpieniu Patryka Jakiego na kongresie. – Idziemy jedną drogą. Mamy wspólne cele, a to co było, nie może mieć w tej chwili znaczenia. Liczy się zwycięstwo – stwierdził prezes PiS.
Patryk Jaki, pełniący obowiązki lidera Suwerennej Polski, zaznaczył, że jego partia „nie ma zamiaru oddać Polski walkowerem”. – To zjednoczenie ma na celu pokazać, że pomimo prognozowanych podziałów, powstaje silna koalicja – dodał.
W świetle tych wydarzeń, pytanie, które się nasuwa, brzmi: czy faktycznie uda im się zrealizować ambitne cele, czy jest to tylko gra polityczna mająca na celu zyskanie popularności? Czas pokaże, jak nowa forma współpracy wpłynie na polską scenę polityczną.