W sobotę 12 października, na terenie powiatu płońskiego, doszło do zdarzenia, które z pewnością zasługuje na szerszą uwagę. Policjanci z posterunku w Glinojecku zatrzymali 57-letniego mężczyznę, który, z nieodpowiedzialnością graniczącą z lekkomyślnością, postanowił wsiąść za kierownicę po kilku głębszych. Jego celem były grzyby w lesie, a niebezpieczną jazdę zakończyli inni kierowcy, którzy odebrali mu kluczyki od auta. Mężczyzna próbował ukryć się w lesie przed zgłaszającymi i funkcjonariuszami, co pokazuje, jak bardzo był zdeterminowany, by uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny.
KTO WYSKOCZYŁ Z SAMOCHODU?
Wszystko zaczęło się na drodze krajowej nr 60, gdzie dyżurni z ciechanowskiej i płońskiej komendy przyjęli zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy. Świadek zdarzenia, który spostrzegł mężczyznę poruszającego się „wężykiem”, postanowił zareagować. Zajechał mu drogę, odebrał kluczyki, a ten w akcie rozpaczy zabrał swojego psa i uciekł w głąb lasu. Jak się okazało, jego brawura mogła go kosztować znacznie więcej niż zaledwie chwilowe upojenie alkoholowe.
PUSTKA W GŁOWIE?
Pojmanie pijanego grzybiarza nie trwało długo. Policjanci, stosując odpowiednie procedury, po chwili namierzyli uciekiniera, który próbował się ukryć. Badanie alkomatem ujawniło, że w jego organizmie znajdowały się 2 promile alkoholu. Zatrzymany mężczyzna po przewiezieniu na komendę w Płońsku usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości – grozi mu do 3 lat więzienia oraz długotrwały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
ILUZJA TRZEŹWOŚCI
Wiele osób lekceważy konsekwencje prowadzenia pod wpływem alkoholu, sądząc, że niewielkie ilości „trawione” są przez organizm w krótkim czasie. To mylne myślenie. Uczucie trzeźwości bywa często złudne, a skutki lekkomyślnych decyzji mogą być tragiczne. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kierownicę po spożyciu alkoholu, zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie bezpiecznie prowadzić.
Warto przypomnieć, że w wielu jednostkach Policji znajdują się alkomaty, które umożliwiają obywatelom samodzielne badanie poziomu alkoholu we krwi. Te urządzenia dostępne są przez całą dobę i mogą stanowić pierwszą linię obrony przed nieodpowiedzialnymi decyzjami za kierownicą. Sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje czyny, a każdy świadomy obywatel powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych na drodze.
Autor: kom. Kinga Drężek-Zmysłowska
Źródło: Polska Policja