Dzisiaj jest 15 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Pielęgniarki i fizjoterapeuci w ZUS – zmiany w systemie orzecznictwa medycznego

Wkrótce zajdą fundamentalne zmiany w ZUS, które w znaczący sposób wpłyną na procedury związane z rozpatrywaniem odwołań od decyzji orzeczniczych. Od początku 2025 roku komisje lekarskie zostaną zlikwidowane, a decyzje orzecznicze będą podejmowane przez pojedynczego specjalistę. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie procesów orzeczniczych w ZUS, który zmaga się z niedoborem lekarzy orzeczników. Te zmiany wywołują wiele kontrowersji.

Rewolucja w Orzecznictwie

Na chwilę obecną o decyzjach lekarzy orzeczników orzeka specjalna komisja, która składa się z trzech członków. Ta grupowa ocena dotyczy decyzji wydanych w pierwszej instancji. Jednakże, w obliczu rosnących problemów związanych z brakiem orzeczników oraz wydłużonym czasem oczekiwania na wyniki, rząd zdecydował się na reformę. Zgodnie z nowymi regulacjami, od stycznia 2025 roku wszystkie orzeczenia, zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji, będą podejmowane przez jednego specjalistę.

Nowe Uprawnienia dla Specjalistów

W ramach wprowadzanych zmian ZUS ogłasza również szerszy zakres uprawnień dla pielęgniarek oraz fizjoterapeutów. Fizjoterapeuci będą mieli moc wydawania orzeczeń dotyczących rehabilitacji leczniczej w kontekście prewencji rentowej dla pacjentów z problemami w obrębie narządu ruchu. Natomiast pielęgniarki zyskają kompetencje do oceny zdolności do samodzielnego życia.

Warto zaznaczyć, że każde orzeczenie sporządzone przez pielęgniarkę lub fizjoterapeutę będzie musiało być zatwierdzone przez głównego lekarza orzecznika bądź jego zastępcę, co ma stanowić dodatkową gwarancję rzetelności w procesie orzeczniczym.

Źródło: Infor.pl

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie