Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Pięć lat od odrodzenia: jak powstało nowe życie po katastrofie [ZDJĘCIA]

Gdy płomienie pożaru dosłownie zżerały konstrukcję Notre Dame, świat zamarł. Spojrzenia ludzi z całego globu skupiły się na Paryżu. Teraz, po pięciu latach, odbudowana katedra, niczym feniks z popiołów, znów zachwyca i otwiera swoje podwoje.

POWRÓT NIE TYLKO W ARCHITEKTURZE

Do stolicy Francji zjechali politycy i duchowni z różnych zakątków świata. W katedrze Notre Dame, która przeszła rekonstrukcję po pożarze w 2019 roku, odbyła się pierwsza msza. Uroczystość ta była dla Francji, pogrążonej w kryzysie politycznym, chwilą oddechu, a także sposobnością dla prezydenta Emmanuela Macrona na zyskanie chwilowego wsparcia – zauważył hiszpański dziennik „El Pais”. Gazeta przypomina, że choć katedra została odbudowana, francuska polityka nie potrafi stanąć na nogi.

OBIETNICE I UPADKI

Macron obiecał, że katedra zostanie odbudowana w pięć lat, co udało mu się zrealizować. Jednak w międzyczasie jego ruch polityczny i przywództwo legły w gruzach. Dziennik wskazuje, iż prezydent wykorzystał inaugurację jako okazję do „dyplomatycznego sukcesu”, organizując spotkanie z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zabrakło natomiast reprezentanta Hiszpanii, mimo wcześniejszych zaproszeń skierowanych do ministerstwa kultury i Pałacu Królewskiego.

POLITYCZNA NAPIĘTNA SITUACJA

Jak zauważył „El Pais”, w momencie gdy cały świat koncentruje się na odbudowanej katedrze, Francja zmaga się z brakiem rządu. Przed tygodniem przegłosowano wotum nieufności wobec gabinetu Michela Barniera, który sprawował władzę zaledwie przez trzy miesiące. Tymczasem, podczas otwarcia katedry, arcybiskup Paryża Laurent Ulrich zainaugurował modlitwy znanym hymnem „Totus Tuus”, dziełem polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, dedykowanym papieżowi Janowi Pawłowi II.

NOWA ERA DLA NOTRE DAME

W trakcie dwuipółgodzinnego nabożeństwa, arcybiskup konsekrował ołtarz. W katedrze zebrało się blisko 170 biskupów z całego świata, kapłani z paryskiej diecezji oraz duchowni katolickich Kościołów obrządku wschodniego. Wierni zgromadzeni w tym miejscu mieli okazję wziąć udział w niezapomnianym wydarzeniu. Już od wieczora katedra ponownie otworzy swoje drzwi dla wiernych, ale uczestnictwo w mszach wymaga wcześniejszej rezerwacji. Entuzjazm był tak ogromny, że pierwsze wolne miejsca zostały zarezerwowane w kilka godzin od uruchomienia systemu naboru.

ZAPLANOWANE UROCZYSTOŚCI

Od 8 do 15 grudnia, katedra będzie dostępna do godziny 22. Te dni staną się okazją do wspólnego świętowania ponownego otwarcia świątyni. W środę paryska katedra przyjmie mieszkańców oraz lokalnych handlowców, natomiast 12 grudnia odbędzie się święto Matki Bożej z Guadalupe. Warto również zaznaczyć, że 13 grudnia do Notre Dame powróci relikwia korony cierniowej, jedna z najcenniejszych pamiątek tej świątyni, która została uratowana z płomieni.

Dla turystów pragnących zwiedzić Notre Dame, zaleca się rezerwację darmowych biletów przez aplikację Compagnon de visite lub stronę internetową katedry. Blisko sześć tysięcy biletów wyczerpało się w niemal błyskawicznym tempie. Oczywiście, nadal można spróbować dostać się do katedry bez wcześniejszej rezerwacji, jednak należy przygotować się na długie oczekiwanie.

Odbudowa Notre Dame daje nadzieję, że tak jak katedra, Francja zdoła się podnieść z upadku, mimo że do tego, jak widać, droga jest jeszcze daleka.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie