Do sejmowej Komisji ds. Petycji wpłynęła propozycja zabronienia przyjmowania sakramentu pokuty przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. W opisie petycji stwierdzono, że „spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu”, co wzbudziło szeroką dyskusję na ten temat. Wobec tej inicjatywy protestuje m.in. Instytut Ordo Iuris.
Jak podała „Rzeczpospolita”, petycję podpisało ponad 12 tysięcy osób. Za ich sprawą do Sejmu powróciła koncepcja Rafała Betlejewskiego, performera i krytyka Kościoła, który po raz pierwszy złożył ten wniosek w 2023 roku. Początkowo petycja została odrzucona z powodów formalnych, ale za sprawą posła Koalicji Obywatelskiej, Marcina Józefaciuka, została złożona ponownie. Ostatecznie została przyjęta 16 października i 20 listopada skierowana do komisji.
Konflikt w komisji
W skład sejmowej Komisji ds. Petycji wchodzi m.in. Marcin Józefaciuk, Sławomir Mentzen z Konfederacji, Łukasz Mejza z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Żaden z członków komisji nie może być pewny, jak zakończą się prace nad petycją, gdyż rządząca koalicja nie ma w niej większości. W związku z tym mogą wystąpić trudności w przygotowaniu projektu ustawy na podstawie złożonej petycji.
Wsparcie i przeciwnicy
Petycja wzbudza silne emocje wśród opinii publicznej oraz polityków. Otrzymała poparcie nie tylko od Józefaciuka, ale również Klaudii Jachiry z Partii Zielonych. Józefaciuk stara się o rolę sprawozdawcy sprawy, jednak zdaje sobie sprawę z wyzwań, jakie niesie ze sobą przewodnictwo komisji przez posła z Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśla, że zgodnie z regulaminem, petycja powinna trafić do merytorycznych komisji, a także sugeruje wystąpienie z dezyderatem do rządu.
W obronie sakramentu pokuty stanął kontrargument Instytutu Ordo Iuris, który wyraża obawy, że wprowadzenie zakazu mogłoby doprowadzić do „totalitarnego państwa”. Komisja ds. Petycji ma trzy miesiące na podjęcie decyzji dotyczącej petycji.
Źródło/foto: Interia