Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pete Hegseth nowym szefem Pentagonu dzięki głosowi wiceprezydenta

Pete Hegseth objął stanowisko nowego sekretarza obrony USA, co zostało przesądzone jednym, kluczowym głosem w amerykańskim Senacie. Mimo że republikanie mają przewagę w izbie, parlamentarzyści podzielili się w swoich opiniach. Ostatecznie to głos wiceprezydenta J.D. Vance’a zadecydował o wyniku głosowania.

Rola wiceprezydenta w Senacie

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych pełni również funkcję przewodniczącego Senatu, co umożliwiło mu wpływanie na wynik głosowania. Wcześniej przeciwko kandydaturze Hegsetha opowiedziało się troje republikanów: Susan Collins, Lisa Murkowski oraz Mitch McConnell.

Kariera Hegsetha

W przeszłości Hegseth był oficerem Gwardii Narodowej oraz kierował dwoma organizacjami weteranów w USA. Jego przywództwo w tych grupach zakończyło się jednak z powodu problemów finansowych. Najbardziej znany jest z pracy w telewizji, gdzie jako współgospodarz programów śniadaniowych w Fox News zdobył popularność.

Kontrowersje wokół kandydatury

W ostatnich tygodniach media amerykańskie informowały o licznych kontrowersjach związanych z kandydaturą Hegsetha. Oskarżenia dotyczące napaści seksualnej, picia alkoholu w czasie pracy, problemy finansowe organizacji weteranów, którymi zarządzał, oraz przemoc domowa wobec drugiej żony stały się głównymi tematami dyskusji. W toku zatwierdzania jego nominacji ujawniono, że w 2017 roku polityk wypłacił 50 tysięcy dolarów kobiecie, która go oskarżyła. Hegseth zdecydowanie odrzucał te oskarżenia, określając je jako element kampanii oszczerstw.

Nowa wizja Pentagonu

Jeśli chodzi o plany dla Pentagonu, Hegseth wyraził chęć odbudowy „śmiercionośności” armii, odrzucenia programów różnorodności i wzmocnienia przemysłu zbrojeniowego. Jego zamiarem jest również przesunięcie uwagi USA z Europy i Bliskiego Wschodu na Azję, podkreślając znaczenie konkurencji z Chinami.

– Przede wszystkim będziemy bronić naszej ojczyzny, naszych granic i naszego nieba. Wspólnie z partnerami i sojusznikami zmierzymy się z agresją komunistycznych Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Odpowiedzialnie zakończymy również trwające wojny, aby skoncentrować nasze zasoby na największych zagrożeniach – deklarował Hegseth podczas przesłuchania przed senacką komisją.

Stanowisko wobec wojny w Ukrainie

Hegseth opowiada się za zakończeniem konfliktu w Ukrainie, jednoznacznie wskazując na agresora. – Znamy tożsamość agresora i wiemy, kto jest tym dobrym w tej sytuacji. Mamy nadzieję, że zakończenie wojny będzie korzystne dla Ukraińców, ale konflikt musi się zakończyć – podkreślał.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/EPA/KENNY HOLSTON / POOL
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie