Dzisiaj jest 16 czerwca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pekin kontynuuje represje – kolejny tragiczny bilans ofiar

W Chinach wykonano egzekucję na czterech obywatelach Kanady z podwójnym paszportem. Informację tę przekazały kanadyjskie media, a Ottawa stanowczo potępiła ten wyrok. Władze w Pekinie argumentują, że działały zgodnie z zasadami „praworządności”, a skazani zostali pozbawieni życia za przestępstwa związane z narkotykami, wobec których w Państwie Środka obowiązuje polityka „zerowej tolerancji”. To już kolejny przypadek w ostatnim czasie, kiedy komunistyczny reżim orzeka najwyższą karę, w tym m.in. wobec naukowca.

Reakcja Kanady

Minister spraw zagranicznych, Mélanie Joly, wyraziła oburzenie w związku z losem czterech obywateli, którzy, według chińskich władz, zostali skazani za przestępczą działalność związaną z narkotykami. Podkreśliła, że osoby te posiadały zarówno paszporty chińskie, jak i kanadyjskie. Szefowa dyplomacji zaznaczyła, że Kanada będzie kontynuować dialog z Pekinem, mając nadzieję na większą „wyrozumiałość” w sprawach innych swoich obywateli, którzy mogą znaleźć się w podobnym położeniu. Mélanie Joly oraz były premier Justin Trudeau próbowali interweniować w tej sprawie, aczkolwiek szczegóły nie zostały ujawnione, ponieważ rodziny ofiar zażądały prywatności.

Stanowisko Chiny

Ambasada Chin w Ottawie odrzuciła zarzuty, twierdząc, że „każdy, kto łamie prawo Chin, musi ponieść konsekwencje”. Ich oświadczenie, zacytowane przez portal CBC, wskazuje, że Chiny nakładają surowe kary za przestępstwa związane z narkotykami. Przedstawiciele ambasady podkreślili, że dowody w sprawie skazanych były niepodważalne, a prawa wynikające z posiadania kanadyjskiego obywatelstwa nie zostały naruszone. Zwrócili uwagę, że Kanada powinna uznać decyzje sądowe i okazać więcej szacunku dla „praworządności i suwerenności sądowniczej Chin”.

Pozbawienie życia chińskiego szpiega

Niedawno Chiny poinformowały o egzekucji byłego badacza, Liu, który był oskarżony o szpiegostwo. Mężczyzna miał przekopiować tajne dokumenty i sprzedawać je zagranicznym agencjom wywiadowczym w celu spłaty długów związanych z nieudanymi inwestycjami. Chińskie służby szybko go namierzyły, a oskarżenie o szpiegostwo wiązało się z najwyższą karą w tamtejszym systemie prawnym.

Źródło/foto: Polsat News

AP/Vincent Thian
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie