Dzisiaj jest 8 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Parafia otrzymała 25 mln zł od Skarbu Państwa w precedensowej sprawie

Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok w sprawie odszkodowania dla parafii w Ostrzeszowie, dotyczący gruntów przejętych w latach 50. XX wieku. Zgodnie z orzeczeniem, Skarb Państwa ma wypłacić parafii ponad 25 mln zł oraz zwrócić dwie działki.

Odszkodowanie i zwrot nieruchomości

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego, sędzia Marek Urbaniak, wyjaśnił, że wyrok dotyczy rekompensaty za nieruchomości, których ponowne przywrócenie jest niemożliwe. Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie uzyskała również dwie działki o powierzchniach 0,31 ha i 0,35 ha, które wcześniej należały do Lasów Państwowych, usytuowane w Ostrzeszowie Pustkowie.

Historia sprawy

Sprawa rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy to parafia złożyła pozew przeciwko kilku instytucjom, w tym gminie Ostrzeszów oraz Lasom Państwowym. Roszczenia dotyczyły ponad 13 ha gruntów, na których obecnie mieszczą się m.in. szkoła podstawowa, przedszkole oraz targowisko miejskie.

W 2014 roku ówczesny burmistrz Ostrzeszowa zaproponował rozwiązanie w formie ugody, które przewidywało zwrot części gruntów oraz przekazanie działek zamiennych. Niestety, negocjacje nie przyniosły rezultatu, a sprawa trafiła do sądu.

Zmiana podejścia i argumentacja burmistrza

W 2018 roku nowy burmistrz Ostrzeszowa, Patryk Jędrowiak, postanowił stanąć po stronie gminy, argumentując, że odpowiedzialność finansowa powinna leżeć po stronie Skarbu Państwa. „Nie możemy odpowiadać za decyzje sprzed kilkudziesięciu lat” – podkreślił. Włodarze gminy dodatkowo sprzeciwili się zwrotowi nieużytków, wskazując na ich kluczowe znaczenie dla ochrony przed powodziami.

Sąd Okręgowy w Kaliszu przyjął argumentację gminy i orzekł, że to Skarb Państwa będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Lasy Państwowe mają także przekazać parafii dwie działki ze swojego zasobu.

Opinie i przyszłość sprawy

Burmistrz Jędrowiak ocenił wyrok jako korzystny zarówno dla gminy, jak i dla kościoła. Wyrok nie jest jednak prawomocny. Przedstawiciele parafii zapowiedzieli, że decyzja o ewentualnej apelacji zostanie podjęta po dokładnym zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku.

Postępowanie to pokazuje, jak skomplikowane są kwestie dotyczące roszczeń o grunt. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji, bo w takiej sprawie nigdy nie można być pewnym, co przyniesie następny dzień.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie