Papież Franciszek wprowadził uproszczenia w rytuale pogrzebu papieskiego, wprowadzając znaczące zmiany w obrzędzie, który dotyczy stwierdzania zgonu, przygotowania ciała oraz wyboru trumien. To pierwsza taka modyfikacja od 1998 roku.
Nowe przepisy w obrzędach pogrzebowych
W środę zaprezentowano zaktualizowaną wersję obrzędów pogrzebowych dla papieża. Kluczowe zmiany obejmują stwierdzenie zgonu nie w papieskim apartamencie, lecz w prywatnej kaplicy, natychmiastowe umieszczenie ciała w trumnie oraz jej wystawienie w taki sposób, aby nie leżało na katafalku. Zredukowano także liczbę tradycyjnych trumien z trzech (cyprysowa, ołowiana, dębowa) do dwóch: wykonanych z cynku i drewna.
Od Jana Pawła II do Benedykta XVI
Jak informuje Vatican News, zmiany te zastąpią obowiązujące do tej pory zasady z 1998 roku, które były stosowane podczas pogrzebu Jana Pawła II w 2005 roku. Pewne elementy nowego porządku miały już zastosowanie podczas ceremonii pogrzebowych Benedykta XVI w styczniu 2023 roku. Nowe przepisy uwzględniają doświadczenia z tych wydarzeń oraz wizję Franciszka, który polecił uprościć ceremonie, aby lepiej oddawały wiarę Kościoła w zmartwychwstanie Chrystusa.
Pogrzeb nie tylko dla władcy
Abp Diego Ravelli, papieski ceremoniarz, podkreśla, że nowe obrzędy mają podkreślić, iż ceremonia dotyczy pasterza oraz ucznia Chrystusa, a nie władcy. W nowym wydaniu podjęto decyzję o uproszczeniu tytułów papieża, wracając do terminologii z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego z 2008 roku, gdzie papież określany jest jako biskup Rzymu i pasterz.
Miejsce wiecznego spoczynku
Franciszek ujawnil także, że życzy sobie pochówku w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, która ma dla niego szczególne znaczenie.
Źródło/foto: Interia