W poniedziałek o godzinie 12.00 zbierze się Państwowa Komisja Wyborcza, aby omówić postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Izba ta uznała skargę PiS na wcześniejsze odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii dotyczącego wyborów parlamentarnych w 2023 roku.
Decyzja Sąd Najwyższego w Dniu 11 Grudnia
11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła apelację PiS, krytykując decyzję PKW o odbiciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS za wybory 2023 roku. Rzecznik Sądu Najwyższego, Aleksander Stępkowski, zaznaczył, iż w tej sytuacji PKW musi niezwłocznie przyjąć sprawozdanie.
Dzień później, 12 grudnia, przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak, ogłosił, że dokumenty z SN dotarły do jego komisji, a na poniedziałek zaplanowano posiedzenie.
Kwestia Obecności Członków PKW
Marciniak, choć nie chciał w przyszłości przesądzać o rezultatach spotkania, podkreślił, że obowiązujące przepisy Kodeksu wyborczego są jasne. Po orzeczeniu SN PKW powinno szybko przyjąć zajmowane sprawozdanie. Mimo to Ryszard Kalisz, jeden z członków Komisji, zwrócił uwagę na fakt, że nie wszyscy członkowie Komisji będą obecni podczas poniedziałkowego posiedzenia. Choć nie ujawnił konkretnej tożsamości osoby, która się nie stawi, zasugerował, że to przedstawiciel jednej z partii demokratycznych. Kalisz zaznaczył, że tak istotna rola, jak decyzja Sądu Najwyższego w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, powinna być podjęta w pełnym składzie.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że na posiedzeniu może brakować dwóch członków PKW, jednak zważywszy na to, że kworum dla dziewięcioosobowej komisji wynosi sześć osób, procedura głosowania nie powinna być zagrożona.
Konsekwencje Odrzucenia Sprawozdania
Odrzucenie sprawozdania w sierpniu przez PKW skutkowało znacznym zmniejszeniem dotacji dla PiS o niemal 38 milionów złotych oraz pomniejszeniem rocznej subwencji o 10,8 miliona złotych. Oznacza to także konieczność zwrotu części funduszy do Skarbu Państwa, co w przypadku zakwestionowanej kwoty wynosi 3,6 miliona złotych. Na dodatek, takie odrzucenie sprawozdania jest podstawą do negatywnej oceny rocznego sprawozdania finansowego PiS za 2023 rok, co może skutkować utratą subwencji na trzy lata.
W związku z powyższym PiS w 2024 roku otrzyma mniej funduszy z budżetu, niż gdyby ich sprawozdanie zostało zaakceptowane. Ministerstwo Finansów, zapytane o temat uzupełnienia wypłat dla PiS, stwierdziło, że nie jest stroną w tej sprawie, a decyzje PKW są dla niego wiążące.
Kontrowersje Dotyczące Izby Kontroli Nadzwyczajnej
Obecnie status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest poddawany krytyce przez rząd oraz niektórych członków PKW. Ten organ powstał w wyniku reformy z 2017 roku, a w jego skład weszli sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa według zmienionych przepisów. W drugiej połowie listopada PKW podjęła stanowisko, aby w sprawach przed SN oraz innymi sądami nie uczestniczyli sędziowie powołani po 2017 roku. Wbrew temu, Ryszard Kalisz zwrócił uwagę na konieczność pełnego składu członków PKW do podjęcia decyzji. Sylwester Marciniak skomentował, że takie stanowisko nie ma skutków prawnych, ponieważ PKW nie ma kompetencji do rozstrzygania w tym zakresie.
Również wobec tego, sprawa dotyczy szerokich i emocjonalnych dyskusji na temat niezależności sędziów oraz funkcjonowania instytucji w kontekście współczesnych wyzwań politycznych.
Na pewno jesteśmy świadkami sytuacji, która na długo zostanie w pamięci, a jej konsekwencje będą odczuwane przez wszystkie strony politycznego sporu.
Źródło/foto: Onet.pl
Leszek Szymański / PAP.