Wielu wskazuje, że Janusz Palikot (60 l.) może spędzić Wigilię w gronie rodzinnym! „Fakt” skontaktował się z prawnikiem biznesmena, mec. Andrzejem Malickim. Prawnik utrzymuje stały kontakt z bliskimi Palikota, a kluczową rolę w całym przedsięwzięciu odgrywa jego brat.
Rodzina na ratunek
Najbliżsi przedsiębiorcy z Biłgoraja intensywnie pracują nad zebraniem zasądzonego poręczenia majątkowego w wysokości dwóch milionów złotych. Obecnie podejmują wysiłki, aby zdążyć przed Wigilią. Doniesienia wskazują, że są na dobrej drodze do osiągnięcia celu, chociaż mogą ich spotkać problemy związane z formalnościami urzędowymi.
Dynamiczna sytuacja
W poniedziałek (23 grudnia) mec. Malicki z ostrożnością ocenił szanse na opuszczenie aresztu przez Palikota. Podkreślił, że istnieją trudności w zebraniu wymaganych środków, lecz zauważył, że sytuacja jest dynamiczna i oczekuje nowych informacji od rodziny biznesmena. Kilka godzin później informacje były bardziej optymistyczne – możliwe, że Palikot opuści areszt.
Formalności finansowe
Obecnie kluczową kwestią jest działanie banków i szybkość przekazywania funduszy na konto prokuratury. Mec. Malicki zaznaczył, że prokuratura zobowiązana jest do przyjęcia poręczenia majątkowego od brata Palikota, o ile pieniądze zostaną zaksięgowane na czas.
Prawnik podkreślił, że prokuratura ma prawo odmówić przyjęcia poręczenia, jeśli źródło pochodzenia funduszy nie jest jasne. Jednakże Malicki zauważył, że planowane pożyczki będą opodatkowane, co klaryfikuje sprawę źródła kapitału.
Sprawa Palikota
Janusz Palikot oraz jego współpracownicy – Przemysław B. i Zbigniew B. – zostali zatrzymani 3 października przez CBA. Tego samego dnia usłyszeli zarzuty dotyczące oszustw oraz przywłaszczenia mienia. Zarzuty obejmują działalność, w wyniku której doprowadzono do strat finansowych dla tysięcy osób, sięgających blisko 70 mln zł.
Oszustwa i przywłaszczenia
Oszustwa polegały na wprowadzaniu inwestorów w błąd co do sposobu wykorzystania ich środków w związku z emisją akcji oraz kampaniami pożyczkowymi. Prokuratura podaje, że zainwestowane pieniądze nie były używane zgodnie z zapewnieniami, a jedynie pokrywały wcześniejsze zobowiązania finansowe firm należących do podejrzanych.
Dodatkowo, zarzut przywłaszczenia tyczy się napojów alkoholowych o wartości przekraczającej 5 mln zł, które podejrzani nie zwrócili po rozwiązaniu umowy współpracy z inną firmą.
Ostateczne konsekwencje
Najcięższa kara, jaka grozi Palikotowi, to 20 lat pozbawienia wolności. Jego obrońca, mec. Jacek Dubois, zadeklarował, że Palikot nie przyznaje się do winy i wskazał na długotrwałość prowadzonego śledztwa, które jest nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu.
Brak jednoznacznych informacji o najnowszym rozwoju sytuacji sugeruje, że sprawa będzie kontynuowana, a recesyjne starania rodziny Palikota mogą znów wrócić na pierwsze strony gazet.